Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΝΟ Πατρών 19-5: «Περίπατος» των ερυθρόλευκων

Μετά την πρόκριση στη φάση των «8» του Champions League, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 19-5 του ΝΟ Πατρών στο Παπαστράτειο, για τη 12η αγωνιστική.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στην ομάδα της Πάτρας, πήραν μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα (4-0, 10-1, 16-3) και συνέχισαν με «12 στα 12» την πορεία τους στην Α1. Ο Θρύλος βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος, με το απόλυτο των 12 νικών και 36 βαθμών. Πρώτος σκόρερ του ματς ο Γκιλλας, με τέσσερα γκολ και ακολούθησαν οι Αλαφραγκής, Νικολαΐδης και Παπαναστασίου, με τρία.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων», αφού προηγήθηκαν με 4-0, με γκολ του Αλαφραγκή στον παίκτη παραπάνω (0:41), με τον ΝΟ Πατρών να μειώνει σε 4-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με +9 (10-1), με τον Νικολαΐδη από τη θέση του φουνταριστού (1:55), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 10-2 προβάδισμα. Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Δήμου να «γράφει» το 15-3, στο 0:58. Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-5, με τον Νικολαΐδη να διαμορφώνει το τελικό 19-5, με γκολ στην κόντρα, 29 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 6-1, 5-1, 4-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αλαφραγκής (κόντρα, 6:27), 2-0 Φουντούλης (πέναλτι, 5:44), 3-0 Δήμου (περιφέρεια, 4:07), 4-0 Αλαφραγκής (π/π, 0:41), 4-1 Τζώρτζης (περιφέρεια, 0:13)

2ο οκτάλεπτο:
5-1 Δερβίσης (κόντρα, 6:59), 6-1 Παπαναστασίου (κόντρα, 6:01), 7-1 Γκίλλας (κόντρα, 5:34), 8-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 3:34), 9-1 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 2:49), 10-1 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 1:55), 10-2 Βικάτος (περιφέρεια, 1:30)

3ο οκτάλεπτο: 11-2 Φουντούλης (πέναλτι, 7:10), 12-2 Γκίλλας (κόντρα, 6:43), 13-2 Γκίλλας (κόντρα, 6:11), 14-2 Παπαναστασίου (κόντρα, 5:18), 14-3 Παπαχριστόπουλος (περιφέρεια, 3:38), 15-3 Δήμου (περιφέρεια, 0:58)

4ο οκτάλεπτο: 16-3 Αλαφραγκής (π/π, 7:23), 16-4 Γαβαλάς (περιφέρεια, 6:45), 16-5 (περιφέρεια, 5:08), 17-5 Γκίλλας (π/π, 1:59), 18-5 Αλαφραγκής (φουνταριστό, 1:12), 19-5 Νικολαΐδης (κόντρα, 0:29)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Λιαντζίρης, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 3, Δήμου 2, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 4, Χαλυβόπουλος

ΝΟ Πατρών (Γιώργος Ντόσκας): Καζάκος, Τζώρτζης 1, Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Λαμπάτος, Παπαχριστόπουλος 1, Παπαδόγκωνας, Πασσάς, Ανδρικόπουλος, Γεωργαράς, Βικάτος 2, Γαβαλάς 1, Βυθούλκας, Κρεμανταλάς, Μπετχαβάς

Το «άστρο» του Τσάμπι Αλόνσο: Δεν έχει υπάρχει αυτό που έχει κάνει φέτος η Λεβερκούζεν (vids)

Η Λεβερκούζεν σε 10 ματς στη φετινή σεζόν σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο έχει γλιτώσει την ήττα ή έχει πάρει τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.