Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ που επικράτησε του Άρη με 3-2 σετ για την 5η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Η Ένωση κατάφερε να γυρίσει το ματς από 0-2, ανεβάζοντας ρυθμό από το τρίτο σετ και μετά.

Εδειξαν χαρακτήρα οι Κιτρινόμαυρες και έφτασαν στην ανατροπή

Μουδιασμένο ξεκίνημα από την ΑΕΚ στο πρώτο σετ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-10. Με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά (12-10), όμως τα αρκετά λάθη σε υποδοχή και μπλοκ δεν την άφησαν να διατηρήσει το προβάδισμα, με την φιλοξενούμενη ομάδα να βρίσκεται μπροστά με 15-16. Η Ένωση προσπάθησε να βρει ρυθμό, όμως δεν τα κατάφερε και έχασε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ με 0-3, με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά βρίσκοντας λύσεις στην άμυνα. Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του σετ παίρνοντας προβάδισμα μέχρι το 23-20. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεση τους και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-27.

Αλλαγή σκηνικού

Αποφασισμένη για την αντεπίθεση μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, κρατώντας τα ηνία καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν άφησε τον Άρη να προσπεράσει μετά το 9-10. Με δύο σερί μπλοκ, από την Μπλάνκο και την Νικόλοβα η διαφορά έφτασε στο +7, με την «Ένωση» να παίρνει το σετ με 25-15.

Με φόρα από το προηγούμενο σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ το τέταρτο, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα στο σκορ με 4-0. Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλές την Νικόλοβα και την Πάσκοβα επιθετικά, κράτησαν το προβάδισμα (17-13) και στο τέλος πήραν το σετ με (25-18) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρεικ η «Ένωση» συνέχισε να ανεβάζει την επίδοση της και να παίρνει γρήγορο προβάδισμα με (4-2). Η Πάσκοβα με τρείς διαδοχικούς πόντους αύξησε την διαφορά στο +4 κάνοντας την συνέχεια πιο εύκολη. Την νίκη σφράγισε η Στράντζαλη με μπλοκ, διαμορφώνατε έτσι το τελικό 15-8.

Τα σετ: 21-25, 25-27, 25-15, 25-18, 15-8