Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Βαριά ήττα του Περιστερίου στη Γαλλία (96-68)

Πολύ άσχημο ξεκίνημα για το Περιστέρι στην πρεμιέρα του BCL καθώς η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε με 96-68 από τη Λε Μαν.

Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τη Λε Μαν, δεν μπόρεσε να ανακάμψει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έτσι γνώρισε βαριά ήττα 96-68 στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Basketball Champions League. Εξαιρετικός, αλλά «μόνος» για την ελληνική ομάδα, ήταν ο Τζέιλεν Χαντς με 18 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ δέκα ασίστ «μοίρασε» ο Ράγκλαντ.

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα της Λε Μαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε στη γαλλική ομάδα έναν «άερα» 12 πόντων (30-18) με τον Ντ’Σον Σουάρτζ να κάνει ατομικό ρεκόρ (13π) μέσα σε 8 λεπτά. Ήταν ένας αστάθμητος παράγοντας για τους Περιστεριώτες που προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Χαντς να τραβάει το σκοράρισμα (13π και 3/3 τρίποντα στο ημίχρονο). Όταν ο Αμερικανός μείωσε 44-36 με τρίποντο στο 12′, φάνηκε ότι κάτι πάει να αλλάξει, όμως η Λε Μαν πάτησε ξανά το γκαζι και έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +18 (57-39).

Με αλάνθαστο το Νέιτ Μέισον (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα) οι Γάλλοι είχαν το πάνω χέρι. Το… χάσμα έφτασε στο +20 στο μέσον της τρίτης περιόδου (67-47) με το Περιστέρι να αδυνατεί να ανταπελέξθει. Ήταν πια αργά για την ελληνική ομάδα, που έδειξε ότι θα μπορούσε να τα είχε καταφέρει πολύ καλύτερα όταν έπαιξε τη… γνωστή της άμυνα, κράτησε τους γηπεδούχους στους 2 πόντους στο διάστημα 25′-30′ και στους 12 συνολικά στην τρίτη περίοδο. Στη συνέχεια παραδόθηκε και η διαφορά πήρε ξανά διαστάσεις (85-60 στο 35′) πριν κλείσει στο +28 μετά από ακόμα ένα κάκιστο δεκάλεπτο, με το τελικό 96-68.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39, 69-54, 96-68

Λε Μαν (Ερλίκ Ντελόρ): Ντελονέ 9 (1), ΝτεΒάντε Τζόουνς 18, Μαβούγμπε 4, Ναράς 12 (1), Ν’Ντογέ 6, Γεγκέτ 8, Μέισον 17 (3), Ματ Λιούις 9 (1), Σουάρτζ 13 (1), Μπιργκάτ

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Χαντς 18 (4), Ράγκλαντ 6 (1), Ρένφρο 5, Γουϊλιαμς 10 (2), Ζουγρής 3, Χουγκάζ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κασελάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 4, Πουλιανίτης 3 (1), Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος