Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Σοκαριστικός τραυματισμός τερματοφύλακα στην Ολλανδία - Κινδύνευσε η ζωή του

Σοκαριστικός τραυματισμός τερματοφύλακα στην Ολλανδία – Κινδύνευσε η ζωή του

Ο σοκαριστικός τραυματισμός του τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ στην αναμέτρηση με τον Άγιαξ είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα.

Ο αγώνας μεταξύ της Βάαλβαϊκ και του Άγιαξ διεκόπη στο 85ο λεπτό και με το σκορ 3-2 υπέρ της προσεχής αντιπάλου της ΑΕΚ στους ομίλου του Europa League, λόγω σοβαρού τραυματισμού του τερματοφύλακα Ετιέν Βάασεν, μετά από σύγκρουση που είχε με τον επιθετικό του Άγιαξ, Μπράιαν Μπρομπέι.

Οι παίκτες της Βάαλβαϊκ κατάλαβαν άμεσα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, συμπεριλαμβανομένου του αρχηγού Μιχίλ Κράμερ, ο οποίος φώναξε για ιατρική βοήθεια.

Μετά από περίπου δέκα λεπτά, ο τερματοφύλακας μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου με φορείο και διακομίστηκε σε νοσοκομείο. Λίγο αργότερα, ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή του αγώνα.

Σύμφωνα με όσα μεταφέρουν τα ΜΜΕ της χώρας, στον τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ έγινε ανάνηψη με απινιδωτή, με τον ποδοσφαιριστή να βρίσκει τις αισθήσεις του.

Ο τερματοφύλακας της Βάαλβαϊκ, Ετιέν Βάασεν

Όπως αναφέρουν τα ολλανδικά ΜΜΕ γράφουν πως οι πρώτες βοήθειες κράτησαν έξι λεπτά, με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας να φτιάχνουν ένα τοίχος προστασίας γύρω του.

Η ολλανδική ομάδα πάντως ξεκαθάρισε πως δεν θα προβεί σεν καμία ανακοίνωση μέχρι να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις του παίκτη.