Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Βραζιλία – Λετονία 84-104: Το «όνειρο» της Λετονίας συνεχίζεται και στους «8»

Η μαγική Λετονία συνεχίζει να τρελαίνει τον πλανήτη, καθώς μετά και την νίκη της απέναντι στην Βραζιλία με 84-104 εξασφάλισε το ιστορικό εισιτήριο της για τους «8» του Mundobasket 2023.

Η Λετονία ζει το «όνειρο» της, το κάνει πραγματικότητα. Η απίστευτη ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε και την Βραζιλία με 84-104 και πέρασε θριαμβευτικά στους προημιτελικούς του Mundobasket 2023.

Παράγοντας «Χ» για την Λετονία ο Γκραζούλις που πέτυχε 24 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Ζάγκαρς (17π.) και Μπέρτανς (14π), «έπνιξαν» τους Βραζιλιάνους που είχαν για ακόμη μια φορά ως κορυφαίο τον Καμπόλκο με 20 πόντους.

Πολύ οριακό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με την Λετονία να κρατάει το προβάδισμα με τρεις (42-45).

Φανταστικό «ξέσπασμα» στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αυτό που εν τέλει έκανε τη διαφορά, καθώς η ομάδα του Μπάνκι έκανε επιμέρους σκορ 21-36, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας.

Διαφορά την οποία κράτησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας την ιστορική πρόκριση για τον προημιτελικό του Mundobasket 2023.