Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ανέβηκε η Κηφισιά (1-1)

Την άνοδο για τη Super League της επόμενης σεζόν εξασφάλισε και μαθηματικά η Κηφισιά μετά την ισοπαλία κόντρα στην Καλαμάτα με 1-1.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Κηφισιά θα αγωνιστεί στη Super League, καθώς με τη σημερινή ισοπαλία απέναντι στην Καλαμάτα με 1-1 στο Ζηρίνειο, εξασφάλισε μαθηματικά την άνοδό της από τη Super League 2 στη μεγάλη κατηγορία.

Παρά τη νίκη της κόντρα στο Αιγάλεω, η Καλλιθέα δεν διατηρεί πλέον ελπίδες για την πρωτιά και θα μείνει στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με τουλάχιστον έναν βαθμό θα έκαναν τη δουλειά και θα έπαιρναν μαθηματικά την άνοδο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν διατεθειμένοι να χαλάσουν το πάρτι, καθώς ο Αρναρέλης που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, με ένα υπέροχο γκολ έδωσε προβάδισμα στην Καλαμάτα στο 86ο λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα η Κηφισιά κέρδισε δεύτερο πέναλτι (το πρώτο το είχε αποκρούσει ο Μαυρέας), με την απόφαση του διαιτητή να δείξει την άσπρη βούλα να σηκώνει συζήτηση. Ο Βαφέας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το τέλος και η Κηφισιά ανέβηκε στη Super League 1, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Προβυδάκης, Βαφέας, Μαζουλουξής, Πέιος, Παπασάββας, Στ. Ποζατζίδης, Σωτηράκος, Ταλάλα, Κουϊρουκίδης (63′ Αντερέγκεν), Τετέι.

Καλαμάτα (Μαυρέας): Λαδάς, Καραγκούνης, Μπαξεβάνος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους, Τάτος (90+2′ Πανουργιάς), Μπουλλάρι, Βασιλόγιαννης, Πασάς (70′ Ρόβας).