Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Τον «ισοπέδωσε» στο ΣΕΦ και πάει στο ΟΑΚΑ να το σηκώσει

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ στον 3ο τελικό της Basket League με 75-52, έκανε το 2-1 στη σειρά και απέχει μία νίκη από το πρωτάθλημα.

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 75-52 στον 3ο τελικό της Basket League, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλει μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες, στον 4ο τελικό στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη Πέμπτη (15/06, 21:15). Κορυφαία ομαδική λειτουργία για τον Ολυμπιακό που απόψε πήρε πράγματα από σχεδόν όλους τους παίκτες του, καθοριστικός ο Κώστας Σλούκας, έχοντας τρομερή εμφάνιση στο σκοράρισμα και τη δημιουργία, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Δυναμικό το ξεκίνημα και σε αυτό το παιχνίδι στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, με τον Λούντζη να μπαίνει «καυτός» στο ματς πετυχαίνοντας τους πρώτους 6 πόντους των «ερυθρόλευκων» με τον Βεζένκοφ να γράφει το 7-0, πριν απαντήσει ο Λι για το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού και το 7-2. Οι Πειραιώτες διατήρησαν για λίγο τη διαφορά των 7 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ένα μικρό σερί 5-0 και να μειώνουν στο καλάθι (13-11) και αργότερα ξανά με τρίποντο του Πολωνού σε 15-14. Ο Παπανικολάου με μία βολή έκανε το 18-16 για να σκοράρει ξανά για τρεις ο Πάρις Λι και να διαμορφώσει το 18-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι εκείνος που έκανε το καλύτερο ξεκίνημα πήρε πολλά πράγματα από τους Μπολομπόι, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ τρέχοντας αρχικά ένα σερί 7-0 για το 25-19, με τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε βολές για το 25-21.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, με τον Σλούκα να αναλαμβάνει τον ρόλο του δημιουργού και τους ΜακΚίσικ, Μπολομπόι και αργότερα τον Φαλ να τελειώνουν τις φάσεις, έτρεξε σερί 11-0, έχοντας βελτιώσει τρομερά την άμυνά του, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των «πράσινων» στο δεκάλεπτο, με τρίποντο, 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου για το 36-24. Με δύο βολές του Λιθουανού και ένα καλάθι του Λι οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δικό τους σερί 7-0 για το 36-28 του ημιχρόνου.

Ο Κώστας Παπανικολάου που ένιωσε ένα σφίξιμο στη γάμπα, δεν ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πίτερς να παίρνει τη θέση του και να παίζει στη θέση «3», με τον Βεζένκοφ στο «4».

Ο Παπαγιάννης σκόραρε για το 36-30 συνεχίζοντας το σερί του Παναθηναϊκού, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να απαντάει ξανά και να ανεβάζει τη διαφορά, τρέχοντας σερί 8-0 με τρίποντες «βόμβες» από Γουόκαπ και Βεζένκοφ για το 44-30. Και πάλι ο Παναθηναϊκός έκανε προσπάθεια να μείνει κοντά, μείωσε σε 44-36 και αργότερα σε 46-38. Ο Ολυμπιακός με νέο ξέσπασμα ανέβασε τη διαφορά στους 15 (55-40) με τον Σλούκα να κάνει τα πάντα στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τέταρτη περίοδο, δεν άφησε καθόλου τον Παναθηναϊκό να πιστέψει ότι θα μπορέσει να επανέλθει στο ματς και με το πόδι στο γκάζι μέχρι το τέλος έφτασε στο άνετο +23 και το 75-52. Χρόνο συμμετοχής στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε και ο Τζορτζ Πάπας.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-26, 57-41, 75-52

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος