Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Αλκαράθ – Τσιτσιπάς 3-0: Ασυναγώνιστος ο Ισπανός

Ο Κάρλος Αλκαράθ ήταν ένα επίπεδο πάνω από τον Στέφανο Τσιτσιπά του οποίου επικράτησε επιβλητικά με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 7-6) και έκλεισε ραντεβού με τον Νόβακ Τζόκοβιτς για τα ημιτελικά του Roland Garros.

Στα ημιτελικά του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα του ο απίθανος Κάρλος Αλκαράθ (Νο 1)!

Ο Ισπανός τενίστας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 7-6) σε 2.12» τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο 5) παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης όπου περίμενε ήδη ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Κατώτερος των περιστάσεων ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που έχει ηττηθεί πλέον και στις πέντε αναμετρήσεις κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Στα δύο πρώτα σετ ο Αλκαράθ έκανε περίπατο χάνοντας μόλις τρία γκέιμ κι ενώ εκμεταλλεύτηκε τα πολλά και αβίαστα λάθη του Έλληνα τενίστα. Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε το 0-1, αλλά με μπρέικ ο Ισπανός πήγε στο 3-1 και με νέο μπρέικ για το 5-2 έκανε το 1-0 με 6-2. Στο δεύτερο σετ ο Αλκαράθ έκανε συνολικά τρία μπρέικ στον Στέφανο και το πήρε πολύ εύκολα με 6-1.

Εχοντας ένα μπρέικ ο Αλκαράθ προηγήθηκε με 5-2 του Τσιτσιπά στο τρίτο σετ και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει άνετα στο 3-0. Ο Στέφανος όμως μείωσε σε 5-3, έκανε το πρώτο του μπρέικ στο ματς για το 5-4 και τελικά το σετ οδηγήθηκε σε τάι μπράικ όπου ο Αλκαράθ το τελείωσε με 7-5 και πήρε την πρόκριση.

Στρέφεται στη Δικαιοσύνη η Μπαρτσελόνα για το γκολ-φάντασμα κόντρα στη Ρεάλ (vid)

Αποφασισμένη να το φτάσει στα άκρα η Μπαρτσελόνα για το γκολ του Λαμίν Γιαμάλ που δεν μέτρησε ποτέ αν και είναι φανερό πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.