Με τα φρένα σπασμένα ο Σάσα Βεζένκοφ στην πρώτη περίοδο του πρώτου τελικού (26-14 σκορ δεκαλέπτου). Μια κανονική παράσταση από τον διεθνή φόργουορντ που πρόλαβε ήδη να φτάσει στους 16 πόντους με στατιστικά για Οσκαρ.

Ο MVP του Ολυμπιακού έχει 6/8 εντός πεδιάς με 2/2 τρίποντα σε ένα καταπληκτικό σόλο που μοιάζει με… εφιάλτη για τον πιτσιρικά Λευτέρη Μαντζούκα που έχει αναλάβει την ευθύνη να τον σταματήσει. Ο Βεζένκοφ πρόλαβε να μαζέψει και 2 ριμπάουντ ενώ είχε και 2/3 βολές.

Όλα αυτά σε ένα δεκάλεπτο που ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 10-0 μόλις στα πρώτα 168΄΄ και που ουσιαστικά έχει βάλει το ματς σε επίπεδο «διψήφιας» διαφοράς με το καλησπέρα.

Σουτάρουν πάρα πολύ καλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο ξεκίνημα με 4/5 τρίποντα και συνολικά 10/15 σουτ.