Λέστερ – Λίβερπουλ 0-3: Σαλάχ και Τζόουνς για τα… αστέρια, «αλεπούδες» για υποβιβασμό

Ο Σαλάχ έδωσε τρεις ασίστ, ο Τζόουνς έβαλε δύο γκολ σε τρία λεπτά και η Λίβερπουλ «καθάρισε» με 3-0 τη Λέστερ μένοντας ζωντανή για την τετράδα. Με την πλάτη στον τοίχο οι «αλεπούδες».

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε η Λίβερπουλ στο «King Power».

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Λέστερ φτάνοντας τις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα, άφησε στην προτελευταία θέση τις «αλεπούδες» και έμεινε ζωντανή για έξοδο στο Champions League αφού βρίσκεται στο -1 από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ που έχουν όμως ένα ματς λιγότερο.

Mεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σαλάχ που δημιούργησε και τα τρία γκολ ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζόουνς που αξιοποίησε τις δύο από αυτές, βάζοντας τις βάσεις για ένα άνετο βράδυ.

Αποδοκιμασίες στο φινάλε του ματς από τον κόσμο των γηπεδούχων για την ομάδα του που δύσκολα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό, επτά χρόνια μετά την κορυφαία στιγμή της ιστορίας της με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Στο 33′ ο Τζόουνς από κοντά έκανε το 0-1 μετά τη σέντρα του Σαλάχ και στο 36′ ο ίδιος παίκτης και πάλι από ασίστ του Αιγύπτιου έκανε το 0-2 με τρομερό σουτ. Αυτές ήταν οι πρώτες ευκαιρίες της Λίβερπουλ και κατέληξαν στα δίχτυα αμφότερες. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Άρνολντ με τρομερό σουτ στο 71′ κι ενώ η Λίβερπουλ έχασε μεγάλες ευκαιρίες πριν αλλά και μετά το τρίτο γκολ για να σκοράρει κι άλλες φορές.