Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Πλησιάζει στον τίτλο η Μπάγερν (6-0) – Άλμα τετράδας για την Ουνιόν (4-2)

Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 6-0 τη Σάλκε και έκανε ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο ενώ η Ουνιόν νίκησε με 4-2 τη Φράιμπουργκ στο ντέρμπι της τετράδας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Bundesliga.

Καμία αντίσταση δεν συνάντηση η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Σάλκε, με τους Βαυαρούς να επικρατούν εύκολα με 6-0 για την 32η αγωνιστική της Bundesliga και να να ξεφεύγουν με +4 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ που έχει ματς λιγότερο. Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον οι φιλοξενούμενοι που είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 21′ ο Μίλερ άνοιξε τον χορό των γκολ για να κάνει το 2-0 στο 29′ με πέναλτι ο Κίμιχ. Μετά ανέλαβε δράση ο Γκνάμπι που έκανε το 3-0 στο 50′ και το 4-0 στο 65′, με τον Τελ να πετυχαίνει το 5-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 80′ και τον Μαζραουϊ να διαμορφώνει το 6-0 στις καθυστερήσεις.

Στο μεταξύ σπουδαίο ματς έγινε στο Βερολίνο με την Ουνιόν να παίρνει δύσκολα τελικά τη νίκη με 4-2 κόντρα στη Φράιμπουργκ και να ανεβαίνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0, με ηγέτη τον Μπέκερ, που πέτυχε δύο γκολ, έριξαν στη συνέχεια την απόδοση τους και λίγο έλειψε να το πληρώσουν, καθώς η Φράιμπουργκ μείωσε σε 3-2 και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Η Μπόχουμ πήρε σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία, με 3-2 επί της Αουγκσμπουργκ. Για τους γηπεδούχους ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν στη αρχική ενδεκάδα, αλλά αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο 36ο λεπτό λόγω τραυματισμού.