Η Μάντσεστερ Σίτι ζορίστηκε περισσότερο απ’ ότι θα περίμενε κανείς απέναντι στο Φούλαμ, αλλά κατάφερε εν τέλει να φύγει με το «διπλό» από το Λονδίνο με 2-1 και πλέον «πάτησε» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 76 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την Άρσεναλ με 75 βαθμούς, με τους Κανονιέρηδες να έχουν όμως και ματς περισσότερο.

Ο Χούλιαν Άλβαρες ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, με τον Αργεντινό να κερδίζει πέναλτι στο 3ο λεπτό, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Έρλινγκ Χάλααντ, φτάνοντας τα 50 μέσα στη σεζόν. Ο Άλβαρες ήταν εκείνος που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πολίτες με ωραίο σουτ εκτός περιοχής ατο 36′, καθώς είχε ισοφαρίσει νωρίτερα σε 1-1 ο Κάρλος Βινίσιους για τους γηπεδούχους.

Στην κόκκινη πλευρά του Μάντσεστερ, η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Άστον Βίλα, με τους «κόκκινους διαβόλους» να εδραιώνουν τη θέση τους στην τετράδα, χάρη σε γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο 39ο λεπτό. Η ομάδα του Τεν Χαγκ έφτασε τους 63 βαθμούς, στο +9 από την 5η Τότεναμ και δύο βαθμούς πίσω από τη Νιουκάστλ, με τις καρακάξες να έχουν έναν αγώνα παραπάνω.