Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 86-74: Επιβλητική νίκη και 1-1

Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι και με επιβλητική εμφάνιση επικράτησαν με 86-74, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει… πράγματα και θαύματα στο παρκέ του «Salle Gaston Medecin» (33 π., 2 ριμπ., 2 ασ.), η Μονακό επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 86-74 στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ της Euroleague και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Οι Μονεγάσκοι, μετά την ήττα στο πρώτο ματς και το μπρέικ των Ισραηλινών στο Μόντε Κάρλο, αντέδρασαν και με μια επιβλητική εμφάνιση ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Εκτός από τον Λόιντ, διψήφιο αριθμό πόνων είχαν επίσης οι Ουτάρα (12π.), Τζέιμς (11π.) και Οκόμπο (11π.).

Από τους φιλοξενούμενους 17 είχε ο Μπόλντγουϊν και 16 ο Μπράουντ, αλλά οι πόντοι τους δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν στην Μακάμπι τη νίκη. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Ισραήλ, όπου θα διεξαχθούν δύο παιχνίδι. Στις 2/5 (21:05) και στις 4/5 (21:05).  Εάν χρειαστεί πέμπτο παιχνίδι θα γίνει στις 9/5 στο Μονακό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 11-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι μετά το τάιμ άουτ του Κάτας, αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 μείωσαν γρήγορα στους 3 (11-8). Οι Μονεγάσκοι, παρά την αντεπίθεση των Ισραηλινών, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (22-18). Στο δεύτερο η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22 και μάλιστα λίγο αργότερα προηγήθηκε με 26-24. Η Μονακό, ωστόσο, με ένα σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά με 33-26, με τους Ισραηλινούς να απαντούν με το ίδιο… νόμισμα για το 33-33.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μονακό στο +1 (42-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Το +1 έγινε γρήγορα +10 (52-42) και λίγο αργότερα +15 (66-51), με τους Μονεγάσκους να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (63-54). Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Μονακό έφτασε στο +18 (76-58), με την Μακάμπι να μειώνει στους 9 (79-70), αλλά να μην μπορεί να φανεί απειλητική. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε 86-74 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 2, Λόιντ 33 (5/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8/9 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 4, Ντιάλο 8, Μοτιεγιούνας 4 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά 12 (2), Στραζέλ, Χολ 1 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.