Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Καρδίτσα – Ιωνικός 85-83: Τεράστια νίκη παραμονής για τους Θεσσαλούς

Η Καρδίτσα επικράτησε του Ιωνικού με σκορ 85-83 του Ιωνικού στον… τελικό παραμονής και εξασφάλισε την παρουσία της στην Basket League για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Σε ένα φοβερό σε διακύμανση παιχνίδι, η Καρδίτσα κατάφερε στην κυριολεξία να κλέψει το ματς -στην έδρα της- απέναντι στον Ιωνικό για την 22η αγωνιστική της Basket League με σκορ 85-83 και έμεινε στην κατηγορία την ώρα που η ομάδα της Νίκαιας υποβιβάστηκε στην Α2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα με το πόδι πατημένο στο γκάζι, καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Μπαρτ, Λέισι και Χόκινς έφτασαν στο +15 (27-42), ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Γκαλινάτ και Έβανς να παίρνουν πάνω τους το ματς μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει μόλις στο +5 για τους φιλοξενούμενους (41-45).

Στην επανάληψη η Καρδίτσα κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 48-48, ωστόσο ένα φάουλ του Αγραβάνη στον Αρσενόπουλο της «φρέναρε» το ρυθμό με την ομάδα της Νίκαιας να φεύγει μπροστά με 6 (56-50) και με μπροστάρη ξανά τον αγέρωχο Μπαρτ να κλείνει το δεκάλεπτο στη θέση του οδηγού με πέντε πόντους διαφορά (61-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Ο Ιωνικός έδειχνε να έχει «καπαρώσει» την παραμονή αφού στο 36′ προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά (67-79), ωστόσο η Καρδίτσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τους Πρίτζετ και Γκαλινάτ με σερί 12-1 πλησίασε στο καλάθι, 78-80 ένα λεπτό και 15 δεύτερα πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κατόπιν με 83-80, ωστόσο ο Γκαλινάτ σημείωσε ένα φοβερό τρίποντο ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση, με τον Πρίτζετ ύστερα από κλέψιμο των Καρδιτσιωτών να κερδίζει φάουλ, και από τη γραμμή των βολών να ολοκληρώνει την ανατροπή βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 85-83, με τον Μπαρτ κατόπιν να αστοχεί στην τελευταία επίθεση για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλα την παραμονή τους στην κατηγορία και τους φιλοξενούμενους να είναι απαρηγόρητοι μη μπορώντας να πιστέψουν τι έγινε.

Στα των σκόρερ, κομβικός για την Καρδίτσα ήταν ο Γκαλινάτ με 31 πόντους με τον Πρίτζετ να προσθέτει άλλους 17, ενώ για τους φιλοξενούμενους που δεν έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία στο τέλος, ο Μπαρτ πέτυχε 29 πόντους με 9 ασίστ αλλά ήταν και ο μοιραίος, αφού πήγε να πάρει τις τελευταίες επιθέσεις πάνω του με την ομάδα της Καρδίτσας να τον μαρκάρει ιδανικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 13 (9 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 2 (5 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γουέστ 3 (1/5 τρίποντα), Γκάλινατ 31 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πρίτζετ 17 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Αθηναίου 2 , Χάντερ 5 (1) , Γκάμπροβσεκ 2 (2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κωστής): Σίμονς 3 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λενέλ 10 (6 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λέισι 4 , Μπέμπης, Χόκινς 13 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ) , Αγγελόπουλος 4, Μάιερς 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτ 29 (5/12 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη).