Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 27-19: Έκαναν το πρώτο βήμα για τους τελικούς οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ με 27-19 για τον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier κι απέχει μία νίκη από τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 27-19 στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για την Handball Premier και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 27-19 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης και έκαναν το 1-0 στη σειρά, σε ένα ματς στο οποίο «πάλεψαν» χωρίς τον Καραμπουρνιώτη στο δεύτερο ημίχρονο (ενώ δεν αγωνίστηκε ο Μιχαηλίδης). Ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα επί των «ασπρόμαυρων», πραγματοποίησε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και «πήρε» την πρώτη ημιτελική «μάχη» της Handball Premier. Την Τετάρτη (5/4, 17:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, με στόχο το 2-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, για άλλη μία σεζόν.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-1) από τον ΠΑΟΚ, όμως ο Παπαβασίλης ισοφάρισε (1-1) στην κόντρα (1:50), με την Οστρούτσκο να δίνει το προβάδισμα (2-1), στο 2:40. Στα μέσα (16:00) του πρώτου ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 4-4, με τον Δομπρή, με τον Μοντόρο να «γράφει» το 5-4, με εξαιρετικό σουτ (17:10).

Στο 21ο λεπτό, ο Μοντόρο δήλωσε ξανά «παρών», σκοράροντας ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ από την περιφέρεια, για το 7-6, ενώ στο 22:20, ο Μπάγιος «χτύπησε» στην κόντρα και έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» +2 (8-6) στον Θρύλο! Ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έδειξε ξανά την κλάση του, «πιάνοντας» ένα ακόμα φοβερό σουτ με το αριστερό, για το 9-6, ενώ ο Νιόκας «βρήκε» δίχτυα, στο 28:03, για το 10-7.

Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 10-8, όμως 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, ο Νίοκας πέτυχε το πιο όμορφο τέρμα του ματς, επαναφέροντας το +3 (11-8) για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με +2 (11-9).

Δυνατά «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος με γκολ του Γκράτζαν (30:30), προηγήθηκε με 12-9, με τον Δομπρή να κάνει το 13-10, στο 3:28. Με τη συμπλήρωση 34 λεπτών, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (14-10), χάρη σε τέρμα του Παπαβασίλη στην κόντρα, ενώ στο 37:16, ο Οστρούτσκο «έγραψε» το 16-10!

Νέο γκολ του Νιόκας, στο 38ο λεπτό και +7 (17-10) για τον Θρύλο, ο οποίος ξέφυγε με +8 (18-10), μετά από σπουδαία προσπάθεια του Μοντόρο (39:50). Στο 42ο λεπτό, ο Δομπρής «εκτόξευσε» τη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο +10 (20-10), με τον Νιόκας να διατηρεί το προβάδισμα, κάνοντας το 21-11, στο 45:25. Στο 54ο λεπτό, ο Παπαβασίλης επανάφερε το +10 (24-14), με τον νεαρό Κουτουλογένη να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (27-16), στο 57:16. Έτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 27-19 των Θεσσαλονικέων στην Ηλιούπολη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-3, 6-6, 9-6, 11-9 (Ημ.), 14-10, 18-10, 20-11, 23-14, 24-14, 27-19

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Παπαβασίλης 4, Δομπρής 4, Μοντόρο 4, Οστρούσκο 3, Μπάγιος 2, Νιοκάς 5, Γκρατζάν 3, Πασσιάς 1, Κουτουλογένης 1

ΠΑΟΚ (Σκανδάλης): Ελευθεριάδης 3, Νικολαϊδης 2, Τσαναξίδης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Τζωρτζίνης 2, Κοκμίσης 1, Καβουσανάκης 1, Λαδάκης 4, Αποστόλου 1, Δούγιας 1.

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.