Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η Αναντολού Εφές, με την ομάδα του Αργκίν Αταμάν να χάνει εντός έδρας από την Παρτιζάν με 97-84 για την 29η αγωνιστική της Euroleague και να κινδυνεύει πλέον να μείνει εκτός 8άδας.

Μια ήττα που έριξε τους Τούρκους στο 14-15 και βρίσκονται πλέον στο -1 από τη ζώνη των πλέι οφ, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι περισσότερο από τις Μακάμπι Τελ Αβίβ (15-13) και Μπασκόνια (15-13). Οι πρωταθλητές Ευρώπης απογοήτευσαν σε ένα ακόμα παιχνίδι και πλέον βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση, όσον αφορά την πρόκριση στα πλέι οφ. Από την άλλη, η Παρτιζάν ανέβηκε στο 16-13 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την 8άδα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάντερ με 19 πόντους, ενώ 17 είχε ο Λεσόρτ. Από τους γηπεδούχους, 22 είχε ο Κλάιμπερν, αλλά δεν ήταν ικανοί για να δώσουν τη νίκη στην Εφές.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-11, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Αρχικά μείωσαν σε 25-24 και λίγο αργότερα έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (37-39). Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (55-55, 60-58), με την Εφές να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας πλεονέκτημα έναν πόντο (64-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Παρτιζάν κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 34-20 έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (97-84).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97.