Αποκλείστηκε το Περιστέρι - Έχασε στη Γαλλία από τη Ντιζόν (89-82)

Αποκλείστηκε το Περιστέρι – Έχασε στη Γαλλία από τη Ντιζόν (89-82)

Το Περιστέρι πλήρωσε την κακή του τρίτη περίοδο, ηττήθηκε από τη Ντιζόν με σκορ 89-82 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του BCL.

Τέλος η ευρωπαϊκή περιπέτεια για το Περιστέρι, καθώς το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε με σκορ 89-82 από τη Ντιζόν στη Γαλλία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα πήρε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι Γάλλοι βρήκαν τον τρόπο όχι μόνο να επιστρέψουν, αλλά και να περάσουν μπροστά στην τρίτη περίοδο. Έτσι παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκάβιν Γουέαρ και Μαρκίς ΜακΝτάφι σκοράροντας 20 πόντους έκαστος. Από την άλλη πλευρά, ο Λεωνίδας Κασελάκης μέτρησε 22 πόντους και 19 ο Σιλβέν Φρανσίσκο.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παρκέ και στο 4΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το υπέρ του 0-9, με τον Κασελάκη να οδηγεί την επίθεση και με 13 πόντους του στην πρώτη περίοδο να κρατάει την ελληνική ομάδα σε απόσταση ασφαλείας (16-24 στο 10΄).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι έχασε την αμυντική συνοχή του και πληρώνοντας τα διαδοχικά λάθη και την αστοχία από 6.75 (0/9 τρίποντα) από το +11 (18-29 στο 13΄) βρέθηκε στο -12 (31-29 στο 15΄), έχοντας δεχθεί σερί 13-0. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα το βοήθησε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (39-38).

Στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα έχασε και πάλι τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό της και στο 28΄ είδε την Ντιζόν να οικοδομεί μία διαφορά ασφαλείας 18 πόντων (61-43). Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση στον… επίλογο του αγώνα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -6 (72-66) στο 35΄, καθώς νέα λάθη κράτησαν τη γαλλική ομάδα σε θέση οδηγού μέχρι το τελικό 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»