Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Έφες 80-72: Τεράστια νίκη των Ισραηλινών, πέταξαν εκτός οκτάδας τους Τούρκους

Μια τεράστια νίκη επί της Αναντολού Έφες με σκορ 80-72 σημείωσε η Μακάμπι Τελ Αβίβ πετώντας, προσωρινά τουλάχιστον, εκτός οκτάδας την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε τα… δόντια της κόντρα στην Αναντολού Έφες της οποίας και επιβλήθηκε με σκορ 80-72 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί έκαναν έναν τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε μια μεγάλη ανατροπή, που τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα μπόρεσαν να βάλουν από κάτω τους Τούρκους στη βαθμολογία, πετώντας τους έστω και προσωρινά εκτός της πρώτης οκτάδας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 23 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Τζον Ντιμπαρτολομέο που είχε 12. Από την άλλη πλευρά, 20 είχε ο Γουίλ Κλάιμπερν, 14 ο Ροντρίγκ Μπομπουά και 13 ο Βασίλιε Μίσιτς.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση καταφέρνοντας να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια η Έφες βελτιώθηκε αισθητά και ανέτρεψε την κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +1 (45-44).

Έπειτα οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπόρεσαν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά, μπαίνοντας με ένα καλό προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί οι Ισραηλινοί ήταν απολαυστικοί και με ένα επιμέρους 23-7 έφεραν τούμπα το ματς και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 80-72.

Tα δεκάλεπτα: 26-19, 46-45, 57-65, 80-72