Λεβαδειακός – Άρης 1-1: Έ«χ»ασε έδαφος ο Άρης

Πετυχαίνοντας από μια γκολάρα σε κάθε ημίχρονο, Λεβαδειακός και Άρης έμειναν στο 1-1 στην Λιβαδειά στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Superleague. Αρκετά χορταστικό ματς, με πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

«Μπλόκο» για τον Άρη στη Λιβαδειά.

Έπειτα από ένα χορταστικό ματς, Λεβαδειακός και Άρης έμειναν στο 1-1 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Supeleague.

Γκολάρες εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Χάμοντ στο 38′ να… κρεμάει τον Κουέστα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μουντιάλ: Ανάρτηση από το 2015 είχε προβλέψει την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου από την Αργεντινή και τον Μέσι

Ο Αρης ισοφάρισε με υπέροχο γκολ του Λουίς Πάλμα στο 64′, ξόδεψε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με κορυφαία του Γκρέι στο 87′ σε κενή εστία και «άφησε» δυο βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα ότι αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία σε 14 ματς με γηπεδούχο τον Λεβαδειακό και όλες ήταν με 1-1.

Οι καλύτερες στιγμές για τους κίτρινους ήρθαν στο δίλεπτο 22-23. Στο 22 ο Άρης κυκλοφόρησε την μπάλα, ο Ζερβινιο έγινε αποδέκτης της μέσα στη μεγάλη περιοχή και τη γύρισε στον Γκρέι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μάρκοβιτς, έκανε εξαιρετική απόκρουση στην κεφαλιά του Εμπακατά, διατηρώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο 38′ ο Λεβαδειακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τρομερό σουτ του Χάμοντ. Ο Γκανέζος μέσος ήταν ελεύθερος αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε τον Κουέστα ότι ήταν εκτός θέσης και τον κρέμασε για το 1-0.

ο 1-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Άλαν Πάρντιου να ρίχνει στην επανάληψη τους Μαντσίνι, Ιτούρμπε και Πάλμα αντί των Νταμπό, Ζερβινιό και Εμπακατά και να δικαιώνεται.

Με ένα γκολ που θύμισε εκείνο του Κυπέλλου ο Πάλμα με τρομερή εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μάρκοβιτς για το 1-1 στο 64′.

Ο Άρης «άγγιξε» την ανατροπή ένα λεπτό αργότερα όταν ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, τη γύρισε στον επερχόμενο Ματέο Γκαρσία, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και άλλο την πίεση τους στη συνέχεια, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα αυτή του Γκρέι στο 87′.

Ο Ματέο Γκαρσία έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα με τον Γκρέι ουσιαστικά προ κενής εστίας να μη βρίσκει την μπάλα.

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Μεχία, Βήχος, Μουτίνιο, Ντεντάκης, Βρακάς, Δούμτσιος, Νίκας και Τσάπρας.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Μαζικού, Μπράμπετς, Νταμπό, Ετέμπο, Γκαρσία Ματέο, Οντουμπάτζο, Γκρέι και Ζερβίνιο.