Νάπολι – Έμπολι 2-0: Ασυναγώνιστοι «παρτενοπέι» με 10Χ10

Η Έμπολι έβαλε δύσκολα για 70 λεπτά στη Νάπολι, αλλά το πέναλτι του Λοσάνο άνοιξε τον δρόμο για τη δέκατη σερί νίκη (2-0) της ομάδας του Σπαλέτι που ξέφυγε με +9 από τη Μίλαν.

Ασταμάτητο τρένο η Νάπολι! Για 70 λεπτά η Έμπολι στάθηκε καλά στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», αλλά μέσω της άσπρης βούλας η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και τη δέκατη σερί νίκη (2-0) στο πρωτάθλημα. Στο +9 από τη δεύτερη Μίλαν πλέον οι «παρτενοπέι» που έχουν όμως ματς περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ματς και έχασαν πολλές ευκαιρίες μέχρι το 67′ όταν ο Οσιμέν κέρδισε πέναλτι από τον Μαρίν και ο Λοσάνο το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 στο 70′. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στη συνέχεια για τη Νάπολι που δύο λεπτά πριν το τέλος έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Λοσάνο έκανε τη σέντρα και ο Ζιελίνσκι με τελείωμα στην κίνηση έκανε το 2-0.

Νάπολι: Μερέτ, Ντο Λορέντζο, Κιμ, Έστιγκορντ, Μάριο Ρουί, Ανγκισά, Λομπότκα (90’ Ντέμε), Εντομπελέ (64’ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (64’ Ελμάς), Ραζπαντόρι (64’ Λοσάνο), Οσιμέν (90’ Σιμεόνε)

Έμπολι: Βικάριο, Στοϊάνοβιτς, Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Παρίζι, Μαρίν (85’ Εκόνγκ), Χάας (59’ Άκπα Άκπρο), Μπαντινέλι (73’ Χέντερσον), Μπαλντάντσι (73’ Γκράσι), Μπαϊράμι, Σατριάνο (59’ Λάμερς)

Ούτε τώρα η Ουντινέζε

Για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη έμεινε η Ουντινέζε που ήρθε ισόπαλη με 1-1 εκτός έδρας με την Σπέτσια. Ο Ρέκα στο 33′ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, που βρίσκονται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, για να ισοφαρίσει ισοφαρίσει δέκα λεπτά με το ο Λόβριτς σε 1-1.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι