Λοριάν – Παρί 1-2: Αλωσαν τη Βρετάνη οι Παριζιάνοι

Με τον Ντανίλο Περέιρα να «χτυπάει» στο 81ο λεπτό, η Παρί επικράτησε στη Βρετάνη της Λορίαν με 2-1.

Λύτρωσε την Παρί Σεν Ζερμέν ο Ντανίλο Περέιρα.

Με γκολ στο 81ο λεπτό, η αρμάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ… άλωσε τη Βρετάνη (1-2) και εδραιώθηκε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το τρίποντο στην έδρα της Λοριάν, έφερε την παρέα του Νεϊμάρ στους 38 πόντους μετά από 14 αγωνιστικές στη Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ με το… καλησπέρα. Η πίεση ψηλά έφερε αποτέλεσμα, ο Νεϊμάρ πήρε την μπάλα έφτασε από τον Εκιτίκε καιμετά από προσποίηση, πλάσαρε για το 0-1.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Λοριάν έφτασε στην ισοφάριση. Λε Φι και Μοφί συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον δεύτερο να σουτάρει, από πλάγια θέση και να νικάει τον Ντοναρούμα για το 1-1.

Η λύτρωση για τους Παριζιάνους ήρθε στο 81ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ, ο Ντανίλο Περέιρα, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 για την Παρί Σεν Ζερμέν.