Αιγάλεω – Ολυμπιακός 0-3: Εύκολη επικράτηση για τις «ερυθρόλευκες»

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η γυναικεία ομάδα βόλει του Ολυμπιακού ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αιγάλεω με 3-0 σετ, ανεβάζοντας έτσι το ρεκόρ της στο 2-1.

Τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στο Αιγάλεω, εκτός έδρας, πήρε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, ένα ματς στο οποίο ζορίστηκε στην αρχή αλλά εν τέλει το πήρε χωρίς απώλειες.

Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο ματς, ήταν καταφανέστατα ανώτερες από τις γηπεδούχες και με πρώτη σκόρερ την Σάλας με 17 πόντους (16 η Κούμπουρα, 12 η Γουίντερς), πανηγύρισαν ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5, με την Γιώτα να μπλοκάρει, για το 8-5. Η Γουίντερς οδήγησε τον Θρύλο στο 10-6, με μπλοκ άουτ, όμως το Αιγάλεω μείωσε σε 10-9, με την Σάλας να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +3 (9-12). Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +10 (13-23), με την Κούμπουρα, με την Σέρβα να κάνει και το 24-17. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 24-19, όμως η Σάλας «τελείωσε» το πρώτο σετ με 25-19 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-0, 7-4 και 9-7, όμως αντέδρασε εξαιρετικά και έκανε την ανατροπή, με την Κούμπουρα να καρφώνει δυνατά, για το 10-9. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 11-10 του Θρύλου, με την Γουίντερς να πετυχαίνει άσσο, για το +2 (10-12). Μετά από άουτ των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +3 (13-16), η Χριστοδούλου έκανε το 19-16, με πλασέ και η Κούμπουρα το 21-18. Το Αιγάλεω μείωσε σε 21-20, η Σάλας κάρφωσε, για το 22-20, με την Γουίντερς να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (20-24), με φοβερή πάιπ. Μετά από λάθος της Διώτη, ο Θρύλος έκανε το 2-0, με 25-21.

Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο στο ξεκίνημα, με την Σάλας να ισοφαρίζει σε 9-9 και 10-10. H Όλμπρεχτ, με τρομερό μονό μπλοκ, έδωσε στον Θρύλο το προβάδισμα (10-11), με την Σάλας να κάνει το 13-11, με άσσο, ενώ η Κουβανέζα σκόραρε ξανά, για το +3 (11-14), με φοβερή πάιπ. Με νέο άσσο, η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-16), ενώ η Γουίντερς, με μπλοκ άουτ, έκανε το 17-11. Η Κούμπουρα κάρφωσε για άλλη μια φορά, κάνοντας το 20-12, με την Γιώτα να πλασάρει, για το 21-13. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +9 (13-22), με την Γουίντερς, ενώ η Κούμπουρα, με μπλοκ άουτ, έκανε το 23-13. Με σκορ 25-16, ο Θρύλος έκανε το 3-0.

Τα σετ 0-3: 19-25, 21-25, 16-25

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»