Εξάρα της Μπάγερν στη Μάιντς (6-2) – Νίκησε τη Λεβερκούζεν η Λειψία (2-0)

Η Μπάγερν Μονάχου είχε εύκολο έργο απέναντι στη Μάιντς την οποία και διέλυσε με σκορ 6-2. Με νίκες προχώρησαν Λειψία, Βόλφσμπουργκ και Στουτγκάρδη.

Με τέσσερις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga, με την Μπάγερν Μονάχου να παίρνει άνετη νίκη επί της Μάιντς με σκορ 6-2 περνώντας προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ για τους Βαυρούς άνοιξε ο Σερτζ Γκνάμπρι στο 5ο λεπτό, ενώ στο 28′ ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το 2-0. Ο Σαντιό Μανέ στο 43′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Βίντμερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώνει σε 3-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 58ο λεπτό ο Λέον Γκορέτζκα πέτυχε κι άλλο γκολ για το 4-1, για να έρθει ο Τελ να αυξήσει περισσότερο τη διαφορά στο 79′ για το 5-1. Ο Ίνγκβαρτσεν μείωσε σε 5-2 στο 82′. ενώ ο Τσούπο-Μότινγκ στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Η Λειψία με τη σειρά της πήρε σημαντική νίκη επί της Μπάγερ Λεβερκουζεν με σκορ 2-0, παραμένοντας στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Πρωταγωνιστές οι Ενκουνκού και Βέρνερ που σκόραραν από ένα τέρμα.

Η αρχή έγινε στο πρώτο μέρος με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0 στο 32′, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι «ταύροι» βρήκαν και δεύτερο γκολ με δράστη τον Γερμανό επιθετικό που έκανε το τελικό 2-0 στο 83′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντζ 6-2

Λειψία-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0

Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ 2-1

Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 4-0

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.