Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Η Ένωση πλήγωσε τον Σπανούλη

Η ΑΕΚ πέρασε με μεγάλο διπλό από το Περιστέρι με 80-84 σε ένα ματς που στιγματίστηκε από τα επεισόδια στην πρώτη περίοδο.

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα επεισόδια λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ επικράτησε του Περιστερίου με 84-80.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ένωση να έχει τα ηνία του αγώνα και με τους Μίτσελ και Γουίλιαμς  να έχει ένα αέρα 9 πόντων (11-20). Εκεί όμως έγινε το περιστατικό που αμαύρωσε την αναμέτρηση.

Κουκουλοφόροι οπαδοί μπήκαν στο γήπεδο και χτύπησαν άτομα κοντά στα δημοσιογραφικά θεωρεία. Προκλήθηκε γενική σύρραξη στις κερκίδες και οι διαιτητές διέκοψαν το ματς.

Μετά από πολλές συζητήσεις τελικά δεν έγινε εκκένωση του γηπέδου λόγω ότι η αστυνομία δεν μπορούσε να διεξάγει την ασφαλή έξοδο των οπαδών. Τελικά το ματς ξεκίνησε και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τις δύο ομάδες να ψάχνονται λόγω της διακοπής και να κάνουν αρκετά λάθη. Όμως το Περιστέρι που μετρούσε 1/10 τρίποντα έκανε ένα ντεμαράζ με τους Ντέιβις και Φρανσίσκο και έφερε το ματς στον πόντο με 37-38, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 37-40.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ισοφάρισε με 41-41, πήρε το πρώτο του προβάδισμα και ξέφυγε και με +9 με 57-48 όμως τα τρίποντα του Περσίδη και ΜακΓκρίφ βοήθησαν την Ένωση να είναι στο -6 στο 30′ (64-58).

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με ένα σερί 8-0 (70-73). Το ματς έγινε ντέρμπι αφού ο Ντένμον ισοφάρισε αλλά ο Φρέιζερ με σουτ μαχαιριά έδωσε προβάδισμα στο +4 (78-82). Εκεί το ματς πήγε στις βολές και η ψύχραιμη ΑΕΚ έφυγε με το διπλό με σκορ 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-20,37-40,64-58,80-84

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας