Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Παρτίζαν – Αρμάνι Μιλάνο 75-80: Ο Μεσίνα νίκησε τον Ομπράντοβιτς

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Παρτίζαν, νικώντας με 80-75. Χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές η ομάδα των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου.

Σε ένα αμφίρροπο, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, παιχνίδι, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη στη Σερβία απέναντι στην Παρτίζαν με 80-75.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ζακ ΛεΝτέι δεν έφτασε στην ομάδα του Ομπράντοβιτς που συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη στην Euroleague, ξεχώρισε για τους νικητές ο Σαβόν Σίλντς με 25 πόντους.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα καλά την αναμέτρηση με την Παρτίζαν να φτάνει πρώτη σε διψήφια διαφορά όταν ο Γιαμ Μαντάρ σκόραρε για το 18-8 στο 7′, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-17. Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στους τρεις (33-30) με τρίποντο του Φόιγκτμαν, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να διατηρεί μια σχετική απόσταση ασφαλείας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-41.

Ο Ζακ ΛεΝτέι βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα πίσω από τα 6,75μ., με την Αρμάνι ωστόσο να να μπαίνει δυνατά στην τρίτη περίοδο και με σερί 9-0 να περνάει μπροστά στο σκορ (49-50). Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 10-0 των Σέρβων, με τον Λεντέι να κάνει το 66-62 και να φτάνει τα 5/5 τρίποντα ενώ ο Ντάντε Έξουμ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 71-62 στο 34′.

Ο Μεσίνα κάλεσε τάιμ άουτ και οι παίκτες του αφυπνίστηκαν αφού κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τον Σιλντς 73-74. Ο Άντσουσιτς έκανε λάθος πάσα στον ΛεΝτέι στα 37.9″ και ο Κέβιν Πάνγκος νίκησε στην προσωπική μονομαχία του τον Παπαπέτρου, σκοράροντας με αριστερό layup για το 73-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80.

Γεμάτοι περηφάνια οι σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (pics+vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κρατούν περήφανοι την ελληνική σημαία, με όλη την ελληνική αποστολή να απολαμβάνει τις στιγμές.