Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ίντερ – Σαλερνιτάνα 2-0: Επαγγελματική νίκη για τους «νερατζούρι»

Εύκολη νίκη πήρε η Ίντερ απέναντι στη Σαλερνιτάνα με 2-0 στο Μιλάνο και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη Serie A πανηγύρισε η Ίντερ. Χάρη σε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επιβλήθηκε 2-0 της Σαλερνιτάνα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική, και παραμένει κοντά στις θέσεις που οδηγούν σε ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων συμπεριλήφθηκε ο Γρηγόρης Κάστανος, με τον Κύπριο να αντικαθίσταται στο 60ό λεπτό από τον Ντιέγκο Βαλένσια.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε από νωρίς με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Σέπε στο 14ο λεπτό του αγώνα για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο Μπαρέλα διπλασίασε τα τέρματα των «νερατζούρι». Ο Τσαλχάνογλου έκανε τη βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Μπαρέλα, ο οποίος απέφυγε τον Πιρόλα και με σουτ έκανε το 2-0 στο 58′, αφού πρώτα η φάση ελέγχθηκε από το VAR.

ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (89′ Μπελανόβα), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (89′ Νταρμιάν), Μκιταριάν (72′ Ασλάνι), Ντιμάρκο (63′ Γκόζενς), Τζέκο (72′ Κορέα), Λαουτάρο.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Σέπε, Πιρόλα (82′ Σαμπιέ), Ντάνιουλιτς, Γκίομπερ, Ματσόκι, Βιλένα (78′ Μπόχινεν), Κάστανος (60′ Βαλένθια), Κουλιμπαλί, Καντρέβα, Πιότεκ (60′ Μπονατσόλι), Ντιά.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.