Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Βίρτους Μπολόνια – Μπάγερν 66-63: Πήρε το ντέρμπι και έκανε σεφτέ

Η ιταλική ομάδα επικράτησε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 66-63, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague.

Εκανε τα εύκολα – δύσκολα, αλλά στο τέλος η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου (66-63) και να πετύχει την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν ακόμα και με 13, αλλά στα τελευταία επτά λεπτά πέτυχαν μόλις δύο πόντους και έδωσαν την ευκαιρία στους Βαυαρούς να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι, όμως, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Πρωταγωνιστές για την Μπολόνια ήταν οι Λούντμπεργκ, Τεόντοσιτς και Γουίμς, με τον πρώτο να έχει 13 πόντους και τους άλλους δύο να προσθέτουν από 9. Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ηταν ο Μπαμπ με 16 και ακολούθησε ο Λούτσιτς με 15.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 13-7, χάρη στο καλό ξεκίνημα των Μίλος Τεόντοσιτς και Ντάνιελ Χάκετ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (24-16). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Βίρτους Μπολόνια να προηγείται με 30-22.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα σερί 5-0 μείωσαν στους 3 (30-27), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Ιταλούς να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (34-32). Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι Βαυαροί πέρασαν μπροστά στο σκορ (37-41), με τους Ιταλούς όμως να απαντούν γρήγορα και να παίρνουν ξανά το πάνω χέρι (46-43).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (52-51), προτού η Βίρτους τρέξει ένα σερί 4-0 και μπει στην τελευταία περίοδο στο +5 (56-51). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 13 (64-51), επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ιταλοί έπαθαν μπλακ-άουτ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αρχικά στους 6 (66-60) και στη συνέχεια στους 3 (66-63). Οι Βαυαροί είχαν ευκαιρία μάλιστα να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά τόσο ο Λούστιτς όσο και ο Χάντερ αστόχησαν στα τρίποντά τους, με την Βίρτους να φτάνει μετά κόπων και βασάνων στην πρώτη της νίκη.

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.