Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Λιόν – Παρί Σεν Ζερμέν 0-1: Διπλό κορυφής με Μέσι για τους πρωταθλητές

Ένα γκολ του Μέσι στο ξεκίνημα του ματς ήταν αρκετό για να φύγει με το διπλό (0-1) η Παρί από την έδρα της Λιόν και να βρεθεί στην κορυφή της Ligue 1 με +2 από τη Μαρσέιγ.

Διπλό και επιστροφή στην κορυφή για την Παρί Σεν Ζερμέν! Χάρη σε ένα γκολ του Μέσι στα πρώτα λεπτά, οι πρωταθλητές επικράτησαν με 1-0 στην έδρα της Λιόν και ανέβηκαν στην πρώτη θέση με +2 από τη δεύτερη Μαρσέιγ.

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο ματς, Μέσι και Νεϊμάρ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο δεύτερος πήρε την μπάλα από τον πρώτο στο σημείο του πέναλτι και με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα με αυτό το γκολ ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε τα 672 γκολ χωρίς πέναλτι στην καριέρα του και άφησε πίσω τον Ρονάλντο στη σχετική λίστα με 671, έχοντας μάλιστα και 150 ματς λιγότερα.

Η Παρί ήταν ανώτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» τη νίκη, κάτι που κινδύνεψε να πληρώσει στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι άφησαν την μπάλα στη Λιόν που προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Οι δύο παίκτες της Premier League που κατηγορούνται για βιασμό αποβλήθηκαν από την ομάδα τους

Οι δύο ποδοσφαιριστές που συνελήφθησαν για βιασμό, αποβλήθηκαν από την ομάδα που αγωνίζονται.