Μεγάλα «διπλά» για Γουέστ Χαμ (2-3) και Βιγιαρεάλ (1-2)

Η Γουέστ Χαμ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σίλκεμποργκ με 3-2 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League και βρίσκεται στην κορυφή με το απόλυτο των βαθμών – Στην κορυφή του δικού της ομίλου με 6 βαθμούς και η Βιγιαρεάλ που επικράτησε εκτός έδρας της Χάποελ Μπερ Σεβά (1-2).

Η Γουέστ Χαμ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πήρε τη νίκη στη Δανία απέναντι στη Σίλκεμποργκ με 3-2 για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa Conference League, πετυχαίνοντας έτσι το 2/2.

Οι Δανοί πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα με τον Κουσκ, όμως στη συνέχεια κυριάρχησαν τα «σφυριά» και με τρία γκολ πριν το ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Το γκολ του Τένγκστεντ στο 76′ δεν έφτανε για τους Δανούς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Την ίδια ώρα, η Βιγιαρεάλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χάποελ Μπερ Σεβά με 2-1 και έκανε με τη σειρά της το 2/2 στον 3ο όμιλο. Το γκολ του Μπαένα στο 67′ που έκανε τη διαφορά για το τελικό 2-1. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανζούμα έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να προσφέρει ένα τρίτο γκολ στα «κίτρινα υποβρύχια».

Στο «Φατίχ Τερίμ» της Κωνσταντινούπολης, η Μπασακσεχίρ συνέχισε την εντυπωσιακή παρουσία της και μετά το προ εβδομάδος μεγάλο διπλό στην Σκωτία επί της Χαρτς, έκανε… φύλλο και φτερό την Φιορεντίνα με 3-0. Τα δύο γκολ του Γκιουρλέρ έδωσαν αέρα νίκης στους Τούρκους, που εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Κονέ στο 76′ (2η κίτρινη), βρήκαν και τρίτο γκολ στο 90′ με τον Τραορέ.

Εντυπωσιακή ήταν η Λεχ Πόζναν απέναντι στη Αούστρια Βιέννης, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1, με τους Αυστριακούς να χάνουν πέναλτι με τον Φίσερ στο 36′, επτά λεπτά μετά την ισοφάριση του σκορ από τον Μπάουμνόντερ.

Η Κολονία έκανε τα εύκολα… δύσκολα απέναντι στη Σλοβάτσκο, αλλά επικράτησε τελικά με 4-2, ενώ η Παρτίζαν κράτησαν τη Νις στο 1-1 και παρέμειναν «ζωντανοί» στη μάχη για τις δύο πρώτες θέσεις του 4ου ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.