Σε άλλη ταχύτητα έπαιζε σήμερα η Σλοβενία αφού επικράτησε με 103-88 επί της Ουγγαρίας για τον δεύτερο όμιλο του Eurobasket που διεξάγεται στην Γερμανία.

Οι Σλοβένοι ήταν από την αρχή με το πόδι στο γκάζι αφού ο Ντόντσιτς και η παρέα του προηγήθηκαν με 2-13 και 5-18 και τον Μπλάζιτς με 3/5 τρίποντα να κλείνει τη περίοδο με 16-29.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ούγγροι πέταξαν λευκή πετσέτα και οι Σλοβένοι εκτόξευσαν την διαφορά κοντά στους  20 με 22-41 και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 33-54.

Ο Ντόντσιτς έκανε πάρτι στο καλάθι των Ούγγρων και στην τρίτη περίοδο αφού είχε 20 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με την Σλοβενία να αυξάνει ολοένα τη διαφορά και να γράφει το 57-86 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +28 60-88.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ντόντσιτς από νωρίς να κάθεται στον πάγκο και τις άμυνες απλά να μην υπάρχουν. Έτσι το ματς έληξε 88-103 με τους Σλοβένους να κάνουν το 2/2 στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 33-54, 60-88, 88-103