Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Bundesliga: Πρεμιέρα με το δεξί για Γκλάντμπαχ, Μάιντζ, Φράιμπουργκ – Τριάρα της Ουνιόν στο ντέρμπι του Βερολίνου

Με το… δεξί ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα της Bundesliga οι Γκλάντμπαχ, Μάιντζ, Φράιμπουγκ, οι οποίες έφυγαν με την νίκη από τις έδρες των Χοφενχαϊμ, Μπόχουμ και Άουσμπουργκ. Ιδανικό ξεκίνημα και για την Ουνιόν η οποία επικράτησε με 3-1 κόντρα στη Χέρτα στο τοπικό ντέρμπι του Βερολίνου.

Μετά το τρομερό ξεκίνημα της Μπάγερν Μονάχου, η πρώτη αγωνιστική της Bundesliga συνεχίστηκε με πέντε αναμετρήσεις. Φυσικά το ματς που ξεχώρισε από το σημερινό πρόγραμμα, ήταν το τοπικό ντέρμπι του Βερολίνου ανάμεσα στην Ουνιόν και την Χέρτα με τους γηπεδούχους να στήνουν… πάρτι και να επικρατούν με 3-1, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν.

Ο νεαποκτηθείς Τζόρνταν Σίμπατσο άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Μπέκερ να γράφει το 2-0 στο 50ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρόμπιν Κνόχε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η Χέρτα ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον  Ντόντι Λουκεμπάκιο στο 85′.

Τους πρώτους τρεις βαθμούς έβαλε στο… σακούλι και η Φράιμπουργκ η οποία επικρατησε με το ευρύ 4-0 στην έδρα της Άουσμπουργκ.  Ο Γκρέγκοριτς βρήκε δίχτυα κόντρα στην παλιά του ομάδα ανοίγοντας το σκορ. Στο 47′ ο Γκρίφο με όμορφο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Στο 56′ ακυρώθηκε γκολ του Σαλάι, με τον Γκίντερ να κάνει τελικά το 3-0 στο 61′. Ο Ντοάν στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 4-0.