«Πάρτι» για τη Γερμανία, διέλυσε την Ιταλία (5-2) – Διασυρμός της Αγγλίας από τους Ούγγρους (0-4)

Η Γερμανία έκανε «πάρτι» απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, διαλύοντας την με 5-2 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Nations League! Απίθανος διασυρμός για τους Άγγλους από την Ουγγαρία που επικράτησε με 4-0 στο «Μολινό»!

Απίθανα πράγματα στον 3ο όμιλο του Α’ γκρουπ του Nations League! Η Γερμανία διέλυσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, με 5-2 την ώρα που η Ουγγαρία έφτασε σε μία «μυθική» νίκη μέσα στο «Μολινό» επικρατώντας με 4-0 της Αγγλίας!

Γερμανία – Ιταλία 5-2

Η Γερμανία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δεν άργησε να βρει και το πρώτο γκολ. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Τζόσουα Κίμιχ άνοιξε το σκορ για τα «πάντσερ». Ο ποδοσφαιριστής της Μπάγερν βρέθηκε μόνος του με τον Ντοναρούμα, μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Ράουμ και σημείωσε το 1-0 χωρίς να δυσκολευτεί.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με δύο γκολ μπροστά, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Γκουντογκάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Με το… καλησπέρα του δευτέρου μέρους, ο Τόμας Μίλερ καθάρισε για την ομάδα του Φλικ, σημειώνοντας το 3-0. Ο Τίμο Βέρνερ πήρε τη σκυτάλη κάπου εκεί και με δύο γκολ σε δύο λεπτά (68′, 69′) έκανε το 5-0 για τα «πάντσερ».

Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλοί, ήταν να μειώσουν το τελικό σκορ, με τον Γκνόντο να σημειώνει το 5-1 στο 78ο λεπτό και τον Μπαστόνι να διαμορφώνει το 5-2 στις καθυστερήσεις, με τη Γερμανία να ανεβαίνει στη 2η θέση του ομίλου και την «Σκουάντρα Ατζούρα» να πέφτει στην 3η θέση.

Αγγλία – Ουγγαρία 0-4

Ιστορικός διασυρμός για την Αγγλία μέσα στο «Μολινό». Η Ουγγαρία έκανε ένα «μυθικό» ματς και διέλυσε με 4-0 τα «τρία λιοντάρια», σκαρφαλώνοντας έτσι στην κορυφή του ομίλου! Αυτή μάλιστα ήταν και η πιο βαριά εντός έδρας ήττα των Άγγλων από το 1928, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να μένει παράλληλα χωρίς νίκη σε τέσσερα σερί παιχνίδια για πρώτη φορά ως προπονητής της Αγγλίας.

Ο Σάλαϊ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο «πάτησαν» το γκάζι. Ο επιθετικός της Φράιμπουργκ σκόραρε για το 2-0, πριν ο Ναγκί κάνει το 3-0 στο 80′. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό ο Γκάζνταγκ.

Αγγλία: Ράμσντεϊλ, Γουόκερ, Τζέιμς, Στόουνς, Γκουεχί, Μπέλινγκχαμ (67’ Φόντεν), Φίλιπς, Μπόουεν (46’ Στέρλινγκ), Γκάλαχερ (56’ Μάουντ), Σακά (85′ Μαγκουάιρ), Κέιν.

Ουγγαρία: Ντιμπούζ, Λανγκ, Ατ.Σάλαϊ, Φιόλα, Αντ.Σάλαι (68’ Άνταμ), Σέφερ, Ορμπάν, Σομποσλάι (55’ Γκάζνταγκ), Ζ.Νάγκι, Στάιλς (55’ Άνταμ Νάγκι), Ρ.Σάλαϊ (78’ Νέγκο).

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»