Οι Γουόριορς αντέδρασαν και «καθάρισαν» τους Σέλτικς στο Game 2

Με τρομερή τρίτη περίοδο και τους Κάρι - Πουλ σε μεγάλα κέφια, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν με 107-88 τους Μπόστον Σέλτικς στο Game 2 των NBA Finals και ισοφάρισαν σε 1-1

Οι Γουόριορς, μετά την ήττα τους στο πρώτο ματς από τους Σέλτικς, ήταν εντυπωσιακοί στο Game 2 της σειράς και κατάφεραν τα ξημερώματα να επικρατήσουν με 107-88 στο Chase Center και να ισοφαρίσουν σε 1-1 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και είχαν ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όπου ξέφυγαν στο σκορ και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, ισοφαρίζοντας τη σειρά κόντρα στους «Κέλτες», που δεν έπιασαν τα στάνταρ απόδοσης που είχαν στο πρώτο ματς.

Όσον αφορά τους κορυφαίους για τους Πολεμιστές, ο Στεφ Κάρι τα έκανε όλα, σε εκτέλεση και δημιουργία, με τον 34χρονο γκαρντ να αγωνίζεται 32:11 λεπτά και να έχει 29 πόντους (4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη.

Από εκεί και πέρα, 17 σημείωσε ο Πουλ, που ήρθε από τον πάγκο και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Στιβ Κερ.

Το Γκόλντεν Στέιτ είχε επίσης 12 πόντους από τον Κέβον Λούνεϊ με 6/6 σουτ, ενώ από 11 πόντους είχαν ο Άντριου Γουίγκινς και ο Κλέι Τόμπσον.

Πρώτος σκόρερ για τους Κέλτες ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος όμως σκόραρε τους 21 από τους 28 πόντους που σημείωσε στο πρώτο μέρος για τη Βοστώνη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 17 πόντους για τους Σέλτικς, παλεύοντας με 5/17 σουτ να δώσει λύσεις, ενώ ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 12 πόντους.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο TD Garden τα ξημερώματα της Πέμπτης (στις 4 το πρωί ώρα Ελλάδας), με τους Γουόριορς να θέλουν να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88

Γουόριορς: Γουίγκινς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκριν 9 (2/2 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούνι 12 (6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμπσον 11 (3/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάρι 29 (4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πέιτον 7 (1), Πουλ 14 (4/7 τρίποντα), Πόρτερ 3 (1), Μπιέλιτσα 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 2, Κουμίνγκα, Λι, Τοσκάνο-Άντερσον

Σέλτικς: Τέιτουμ 28 (2/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρφορντ 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 2, Μπράουν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμαρτ 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιτ 12 (2), Γκραντ Γουίλιαμς 6 (1), Πρίτσαρντ 4, Τάις, Νέσμιθ 4, Χάουζερ 3 (1), Στάουσκας 3 (1), Φιτς 3 (1), Κορνέτ 2

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.