Η Εφές «καθάρισε» την Αρμάνι και περιμένει τον Ολυμπιακό (75-70)

Η Εφές πανηγύρισε τη νίκη επί της Αρμάνι με 75-70 στο Game 4, έκανε το 3-1 στη σειρά και εξασφάλισε την παρουσία της στο Final 4 της Euroleague, περιμένοντας τον Ολυμπιακό.

Μπορεί να τα βρήκε… σκούρα, αλλά η Εφές κατάφερε να εξασφαλίσει εισιτήριο για Βελιγράδι, νικώντας την Αρμάνι με 75-70 και κάνοντας το 3-1 στη σειρά. Έτσι, έκλεισε θέση για Βελιγράδι η τουρκική ομάδα, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Μονακό.

Ο Πλάις πραγματοποίησε μια ασύλληπτη εμφάνιση, μετρώντας 25 πόντους (με 8/9 εντός παιδιάς) και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μίτσιτς, που είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, για την ομάδα του Μεσίνα ξεχώρισαν οι Ντατόμε (21 πόντοι) και Χάινς (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Στα του ματς, η Εφές μπήκε πολύ δυνατά και πήρε διαφορά 8 πόντων μόλις στο πρώτο δίλεπτο (8-0). Η Αρμάνι αντέδρασε με 4-0, όμως ο ασταμάτητος Πλάις έφερε την ομάδα του στο +12 (16-4). Ωστόσο, οι Ιταλοί ψαλίδισαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-11).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και παρά το γκάζι που πάτησε ο Μίτσιτς, με επιμέρους 10-2 πέρασαν μπροστά (36-37), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ίδια διαφορά, αλλά το σκορ στο 43-43.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πήρε τη σκυτάλη ξανά η Εφές με τους Μίτσιτς και Πλάις να την φέρνουν στο +8 (56-48). Μάλιστα, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απέκτησαν διψήφια διαφορά (62-52), όμως στο φινάλε του δεκαλέπτου με 2 διαδοχικά τρίποντα από Ροντρίγκεθ και Σιλντς, οι Ιταλοί έκλεισαν την ψαλίδα (62-58).

Στην τέταρτη περίοδο είχαμε ένα ντέρμπι… φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +4 (62-66), όμως οι παίκτες του Αταμάν βρήκαν λύσεις και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ (71-68). Εκεί η Αρμάνι έχασε τελείως τη συγκέντρωση της και έμεινε… άσφαιρη για περίπου 5 λεπτά. Κάτι το οποίο το πλήρωσε και Λάρκιν και Μίτσιτς διαμόρφωσαν το τελικό 75-70 με εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70