Κυριακή 19 Μαϊου 2024
Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 93-90: Η Εφές πήρε το «θρίλερ» και… στέλνει τον Ολυμπιακό μέχρι και δεύτερο

Με τον Μίσιτς να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση, η Εφές νίκησε με 93-90 τη Ρεάλ στην Πόλη και έβαλε στο κόλπο για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου τον Ολυμπιακό. Το καλό και το κακό σενάριο για τους «ερυθρόλευκους».

Στην Εφές (14-10) το ντέρμπι και τώρα ροντέο για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλι Μίσιτς οι Τούρκοι επικράτησαν με 93-90 της Ρεάλ (18-7) σε ένα χορταστικό παιχνίδι και έβαλαν στο κόλπο ακόμα και για τη δεύτερη θέση τον Ολυμπιακό (17-8).

Πολλά θα εξαρτηθούν βέβαια και από το τι θα κάνει η Αρμάνι η οποία έχει δύο ματς λιγότερα ενώ στο κακό σενάριο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, μπορεί να βρεθεί μέχρι και πέμπτη αν ισοβαθμήσει με εκείνη του Εργκίν Αταμάν.

Ο Μίσιτς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 29 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μόερμαν με 18 πόντους και ριμπάουντ. Για τη Ρεάλ που παραμένει δεύτερη, 23 πόντους είχε ο Ντεκ και 20 ο Γιαμπουσέλε.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας ακόμη και σε διψήφιες διαφορές. Μία φορά πήρε προβάδισμα στο ματς η Εφές και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο (19-21), η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με +13 (26-39) λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τους Μαδριλένους μπροστά με +7 (44-51).

Η Εφές προσπαθούσε να μείνει κοντά στη Ρεάλ, μείωσε σε 65-70 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά με τρία τρίποντα από Γιαμπουσέλε, Ερτέλ και Χανγκά, η ομάδα του Λάσο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-79).

Μίσιτς και Μόερμαν βγήκαν μπροστά (και) στην τέταρτη περίοδο, έφεραν το ματς αρχικά στην ισοπαλία με 88-88 στο 37′ και με τρίποντο του Μπράιαντ στα δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Εφές προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς, με 91-90. Ο Μίσιτς με κλέψιμο και καλάθι έκανε το 93-90, η Ρεάλ έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και το παιχνίδι έληξε με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 44-51, 72-79, 93-90

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 12 (3/6 δίποντα, 1/9 τρίποντας, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Μπομπουά 5 (1), Μπράιαντ 3 (1), Μορμάν 18 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 11 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 29 (6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 8 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σιμόν 2

Ρεάλ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράντολφ, Ερτέλ 5 (1), Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα 14 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ντεκ 23 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 8, Ταβάρες 5, Γιαμπουσέλι 20 (2/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπκινς

Κοντά στο sold out η Φιορεντίνα για τον τελικό – Πόσα εισιτήρια απομένουν

Πολύ κοντά στο να εξαντλήσουν τα διαθέσιμα εισιτήρια για τον τελικό του Europa Conference League είναι οι οπαδοί της Φιορεντίνα.