Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 75-76: «Σφαγή» στο ΟΑΚΑ…

Πρωτοφανής αλλοίωση αποτελέσματος στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει από το -12 κόντρα στην Αρμάνι, να ισοφαρίζει (75-75) 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά τη διαιτησία να του κόβει τον δρόμο προς τη νίκη (75-76).

Διαιτητικά όργια και αναπόφευκτη ήττα για τον ψυχωμένο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τα έδωσε όλα κόντρα στην Αρμάνι, επέστρεψε από το -12 (34′) ισοφαρίζοντας σε 75-75 με τον Νέντοβιτς 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά η εχθρική διαιτησία του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άφησε τους «πράσινους» να πάρουν και τη νίκη, με μία βολή του Χάινς στα δύο δευτερόλεπτα να δίνει το ματς με 76-75 στους Ιταλούς.

Σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις στην τελευταία περίοδο οι διαιτητές (Ράντοβιτς, Κορτές και Πέτεκ) έκαναν το άσπρο μαύρο υπέρ της Αρμάνι, υποχρεώνοντας ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό σε ήττα. Στο 7-19 έπεσαν πια οι «πράσινοι», στο 16-6 ανέβηκε η Αρμάνι που παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Ο Νέντοβιτς με 19 πόντους και μεγάλα σουτ στο φινάλε ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ενώ από 11 είχαν οι Παπαγιάννης και Ουάιτ. Για την Αρμάνι ο Ντιλέινι είχε 15 πόντους, 13 ο Χάινς και 10 ο Ρίτσι.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας κυριαρχία στα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει το ματς στην πρώτη περίοδο. Μετά το αρχικό 7-0 οι «πράσινοι» διατήρησαν μία διαφορά και πήγαν στο τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-14. Η Αρμάνι όπως ήταν λογικό έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Ρίτσι προηγήθηκε με +2 (33-35) στο 18′. Προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το ημίχρονο που τελείωσε με το σκορ στο 36-40.

Η Αρμάνι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το ημίχρονο και με δύο τρίποντα του Ντάνιελς βρέθηκε στο 45-52 στο 24′, αλλά και στο +11 με 49-60 δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου που βρήκε τους φιλοξενούμενους με τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, +12 (51-63). Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε, μείωνε συνεχώς τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και στο 36ο λεπτό ήρθε η πιο προκλητική απόφαση των διαιτητών, με τον Ρίτσι να ρίχνει αγκωνιά στον Καββαδά και να μην τιμωρείται. Ακολούθησαν μία κατοχή που δόθηκε ανάποδα κι ένα φάουλ που δεν σφυρίχτηκε πάνω στον Κασελάκη.

Με Νέντοβιτς και Μέικον ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει παρ’ όλα αυτά στο -5 (68-73 στο 38′), ισοφάρισε με κλέψιμο και καλάθι του Νέντοβιτς στα 25 δευτερόλεπτα σε 75-75, αλλά ο Χάινς κέρδισε βολές στα δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 76-75 αφού έβαλε την πρώτη και αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76

Παναθηναϊκός: Μέικον 9 (1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Καββαδάς 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέινι 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 δίποντα), Ντάνιελς 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χάινς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέντιλ.

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.