Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Μπαρτσελόνα – Μονακό 88-83: Νίκη πρωτιάς στην ιστορική βραδιά του Καλάθη

Τη βραδιά που ο Νικ Καλάθης έγινε πρώτος πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της σκληροτράχηλης Μονακό με 88-83.

Ο διεθνής γκαρντ έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης αφήνοντας πίσω του τον Βασίλη Σπανούλη, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και κλεψίματα!

Άξιοι συμπαραστάτες του Καλάθη οι Έξουμ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ντέιβις (11 πόντοι).

Από την άλλη, για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που υποχώρησε στο 14-14, διακρίθηκαν οι Τζέιμς (19 πόντοι, 6 ασίστ), Μπέικον (16 πόντοι) και Μοτιεγιούνας (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

H Mονακό ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και απέκτησε μικρό προβάδισμα (6-11 στο 4’) με τον Τζέιμς να εκτελεί. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξύπνησαν με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο με (20-20).

Οι δύο ομάδες έμεναν κοντά η μία στην άλλη έως το ημίχρονο, με τον Έλληνα πλέι μέικερ να μην έχει δώσει ασίστ, κάτι που άλλαξε στις αρχές του β’ μέρους.

Ο Καλάθης μοίρασε τέσσερις τελικές πάσες σε διάστημα τριών λεπτών,για να γίνει ο ρέκορτνμαν στην ιστορία της διοργάνωσης, με την Μπαρτσελόνα να χτίζει ένα προβάδισμα 16 πόντων, με τους Μονεγάσκους ωστόσο να μαζεύουν την διαφορά στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου(66-62).

Το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο 66-66(32′) όμως προς το φινάλε οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ποιότητα και με τον Ντέιβις έγραψαν το 82-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβς 11 (3/6 δίποντα, 5/6 βολές), Έξουμ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 9 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 9 (1), Λαπροβίτολα 7 (1/7 σουτ, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Αμπρίνες, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 7 (1), Μίροτιτς 11 (3), Καλάθης 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 2, Μπέικον 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Βέστερμαν 8, Τόμας 6, Ντιάλο 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 14 (6/9 δίποντα, 2/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Ουαταρά, Φαλ-Φέιγ, Χολ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Η ΚΕΔ όρισε Πορτογάλο διαιτητή Β’ κατηγορίας στη Λεωφόρο – Elite στον «τελικό» του Κλεάνθης Βικελίδης

Με ξένους διαιτητές όλα τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής των playoffs της Superleague.