«Ξέσπασμα» της Ρόμα (4-2)

Με τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Ρόμα πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Νάπολι (2-4) και πλησίασε στο -5 από την τετράδα.

Η Ρόμα καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας 4-2 της Έμπολι εκτός έδρας και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας, αφού εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των Φιορεντίνα, Λάτσιο.

Όσον αφορά το ματς, στο 20ο λεπτό η Έμπολι έφτασε κοντά στο γκολ καθώς το συρτό σουτ του Μπαϊράμι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 22’ ο Ισμαΐλι έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Τζανιόλο. Τελικά στο 24ο λεπτό ο Ολιβέιρα πέρασε την μπάλα στον Έιμπραχαμ που γύρισε από το πέναλτι και με συρτό σουτ έγραψε το 0-1.

Μάλιστα στο 33’ μετά από κόρνερ ο Έιμπραχαμ έκανε το πλασέ, ο Βικάριο έδιωξε ίσως και μέσα από τη γραμμή και στη συνέχεια ο Μαντσίνι έσπρωξε την μπάλα εξ επαφής στα δίχτυα για το 0-2. Πριν προλάβει να συνέλθει η Έμπολι, στο 35’ ο Ολιβέιρα με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3 και στο 37’ ο Μχιταριάν έκανε το γύρισμα για τον Τζανιόλο που από κοντά διαμόρφωσε το 0-4.

Η Έμπολι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 55’ μετά από σέντρα του Μπαντινέλι από αριστερά, ο Πιναμόντι με γύρισμα από κοντά μείωσε σε 1-4 ενώ στο 56’ η Έμπολι απείλησε ξανά με τον Χέντερσον.

Και στο 72ο λεπτό ο Μπαϊράμι έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε λίγο στον Μαντσίνι και κατέληξε στα δίχτυα του Πατρίσιο για το 2-4. Στο 74’ η κεφαλιά του Ιμπάνιεθ πέρασε λίγο έξω και στο 87’ ο Πατρίσιο μπλόκαρε την κεφαλιά του Πιναμόντι.

Εμπολι: Βικάριο, Φιαμότσι, Μαρκίτσα (42’ Βίτι), Ισμαΐλι, Τονέλι, Ρίτσι, Ζουρκόβσκι, Μπαντινέλι (81’ Μπενάσι), Χέντερσον (81’ Κουτρόνε), Μπαϊράμι, Πιναμόντι

Ρόμα: Πατρίσιο, Ιμπάνιεθ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Μέιτλαντ Νάιλς (60’ Βίνια), Κάρσντορπ, Μχιταριάν (75’ Βερετού), Κριστάντε, Ολιβέιρα, Έιμπραχαμ, Τζανιόλο (79’ Αφενά Γκιάν)

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.