Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ήττα για το Λαύριο στην Ιταλία (87-72)

Το Λαύριο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Τρεβίζο, αλλά ηττήθηκε με 87-72 στο πρώτο παιχνίδι play-in του BCL.

To Λαύριο για τρία δεκάλεπτα στάθηκε αντάξιο των περιστάσεων στην Ιταλία απέναντι στην Τρεβίζο, όμως στο 4ο δεκαλέπτο κατέρρευσε αγωνιστικέ και γνώρισε την ήττα με 87-72 για το πρώτο παιχνίδι για τα play in του Basketball Champions League.

Το κακό ποσοστό στο τρίποντο και η ελάχιστη δημιουργία, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από αυτή την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα σουτ, κέρδισαν τη μάχη του ριμπάουντ και κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στο ΣΕΦ (19:30).

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση απέναντι στην Τρεβίζο και στην αρχή του αγώνα προηγήθηκε με 5-9. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στο + 4 κάνοντας το σκορ 14-18. Εκεί η Τρεβίζο ξύπνησε και με ένα γρήγορο 9-0 έκανε το σκορ 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, παρά τα εύστοχα τρίποντα του Λαυρίου. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διατηρούσαν το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ τους με 44-36.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Τρεβίζο πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι κάνοντας το σκορ 61-50. Από κει και έπειτα το Λαύριο έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους έξι πόντους 63-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους καθώς το Λαύριο δεν μπήκε συγκεντρωμένο στο παιχνίδι και η Τρεβίζο κατάφερε να ξεφύγει με μία διαφορά 13 πόντων 74-61 5 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Παρά το τάιμ άουτ που πήρε ο Έλληνας τεχνικός δεν μπόρεσε να ανακόψει την πορεία των Ιταλών, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά και στο + 19 κάνοντας το σκορ 87-68 με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 87-72 και η Τρεβίζο να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ακέλε 2, Μπορτολάνι 10 (2), Χίλο 4, Φάτζαν, Ίμπρο 8 (1), Κασαρίν, Ντίμσα 19 (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζόουνς 4, Ράσελ 18 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιμς 22 (8/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12 (2/2 δίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πηλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Αμίνου 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάντερς 17 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σμιθ 17 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουίλιαμς 12 (4)

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.