Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
NBA - Ένας μυθικός Γιάννης… ξέρανε τους Χόρνετς

NBA – Ένας μυθικός Γιάννης… ξέρανε τους Χόρνετς

Απίστευτη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (40/12/9), με τον έλληνα σούπερ σταρ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι στην αναμέτρηση με τους Χόρνετς

Γιάννης λαμπρός τούς οδηγεί! Με τον έλληνα σούπερ σταρ να… οργιάζει στο παρκέ του Fiserv Forum, οι Μιλγουόκι Μπακς έφθασαν στη νίκη επί των Χόρνετς με 127-125.

Ο Greek Freak έκανε ξανά… παπάδες (40 πόντοι, 14/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά), με τον δις MVP του NBA να σημειώνει το νικητήριο καλάθι στην αναμέτρηση με την ομάδα της Σάρλοτ.

Με αυτόν τον τρόπο, τα Ελάφια έδωσαν συνέχεια στο σερί τους, φθάνοντας στις 8 συνεχόμενες νίκες τη φετινή σεζόν. Έτσι, βρίσκονται στο 14-8 της Ανατολικής Περιφέρειας, με τους Χόρνετς να πέφτουν στο 13-11.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το ντεμπούτο του Κάζινς, με τον έμπειρο σέντερ να σημειώνει 7 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη, για τους ηττημένους Χόρνετς, έκανε τρομερή εμφάνιση ο ΛαΜέλο Μπολ, με τον νεαρό να έχει διπλό ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους και οκτώ τρίποντα.

Με τον Τέρι Ροζίερ να σκοράρει κατά ριπάς, οι Χόρνετς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ξεφεύγοντας στο σκορ (7-17). Η Σάρλοτ είχε 4/6 δίποντα, 10/17 τρίποντα (!) και 3/3 βολές, 11 ασίστ και έξι κλεψίματα, κλείνοντας την περίοδο στο 16 (25-41).

Ο Αντετοκούνμπο πήρε… μπρος στη συνέχεια, με τους Μπακς να συμμαζεύουν την κατάσταση. Ωστόσο, το μεγάλο comeback έγινε στην τρίτη περίοδο. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, τα Ελάφια πέρασαν μπροστά (91-90) με γκολ-φάουλ του Χιλ.

Το ματς είχε πάρει… φωτιά. Ο Ροζίερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μίντλετον να κάνει το 123-122 στα 53΄΄. Οι Χόρνετς είχαν άλλη μία ευκαιρία, ο Χέιγουορντ βρήκε σίδερο, ο Μίντλετον έβαλε τις βολές και στα 8.6″ ο Μπορέγκο κάλεσε timeout. Η μπάλα πήγε στον Μπολ, αυτός σηκώθηκε για το σουτ, το έβαλε για το 125-125 στα 5.9″ και έδωσε συνέχεια στο ματς.

Ο Γιάννης έκανε το drive, τελείωσε με απίθανο τρόπο την φάση, σκόραρε για το 127-125 και στα δύο δευτερόλεπτα που έμεναν ο Μπρίτζες σηκώθηκε πίσω από το κέντρο, εκτέλεσε και είδε την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει στο καλάθι των Μπακς. Έτσι, τα Ελάφια πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-41, 60-68, 97-95, 127-125

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 21 (2/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος σε 33 λεπτά), Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (14/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη σε 38 λεπτά), Πόρτις 10 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 11 (3), Χιλ 11 (1), Χουντ, Κάζινς 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 14:36), Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Χέιγουορντ 18 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 22 (6/7 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ουάσινγκτον 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ροζίερ 10 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπολ 36 (4/7 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), ΜακΝτάνιελς 5 (1), Ούμπρε 25 (5/9 τρίποντα), Σμιθ, Ρίτσαρντς

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ. Παρακολουθήστε live στις 17:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία – ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική των play offs της Stoiximan Superleague. Τηλεοπτικά από COSMOTE SPORT 1 HD.