Κακή εμφάνιση και ήττα της ΑΕΚ στην Ελβετία (30-26)

Τρίτη σερί ήττα για την ΑΕΚ στο EHF European League, με την Σαφχάουζεν να επικρατεί με 30-26 της Ένωσης και να της βάζει δύσκολα για την πρόκριση.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στην Ελβετία. Η Ένωση ηττήθηκε με 30-26 από την Σαφχάουζεν για την πέμπτη αγωνιστική του EHF European League και έπεσε στην πέμπτη θέση του ομίλου (προκρίνονται οι τέσσερις πρώτοι) με δύο νίκες και τρεις ήττες, οι οποίες είναι και συνεχόμενες.

Πολύ κρίσιμη για τους «κιτρινόμαυρους» είναι η επόμενη αγωνιστική όπου θα υποδεχτούν την αποψινή τους αντίπαλο στην Χαλκίδα. Το θετικό για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είναι πως κατάφερε να μαζέψει στο τέλος τη διαφορά η οποία είχε πάει και σε διψήφια επίπεδα, κάτι που μπορεί να παίξει ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με +2 (4-6) χάρη στον Μπέρια αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ελβετοί βρήκαν εύκολα γκολ και χάρη σε ένα επιμέρους 9-1 προηγήθηκαν με 13-7 ενώ το ημίχρονο τους βρήκε στο 18-10.

Η Σαφχάουζεν προηγήθηκε και με 20-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ μείωσε χάρη στον Μυλωνά σε 20-13 και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και το μόνο που κατάφερε η Ένωση ήταν να μειώσει σε 30-26 στο φινάλε περιορίζοντας το εύρος της ήττας.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημιχρ.), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.