League Cup - Πρόκριση στα πέναλτι για την Τσέλσι, άνετα η Άρσεναλ

League Cup – Πρόκριση στα πέναλτι για την Τσέλσι, άνετα η Άρσεναλ

Τσέλσι και Σάντερλαντ κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά του League Cup στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ η Άρσεναλ επικράτησε 2-0 της Λιντς

Άρσεναλ και Τσέλσι προκρίθηκαν στους προημιτελικούς του League Cup Αγγλίας, με τους πρωτοπόρους της Premier League να παίρνουν το «εισιτήριο» στα πέναλτι με 4-3 απέναντι στη Σαουθάμπτον, όπως και η Σάντερλαντ στο Λονδίνο με 3-1 επί της ΚΠΡ.

Μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Λιντς, χάρις στα τέρματα των Τσέιμπερς (55΄) και Ενκετιά (69΄), ενώ η Τσέλσι αν και προηγήθηκε με τον Χάβερτς στο 44΄, στο 47΄ ο Άνταμς έκανε το 1-1 για την Σαουθάμπτον, σκορ που δεν άλλαξε στο 90λεπτο χάρις σε δύο μεγάλες επεμβάσεις του Κετά στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου οι «μπλε» ήταν πιο εύστοχοι από τους «Αγίους», με αποτέλεσμα να προκριθούν με 4-3.

Τα αποτελέσματα του 4ου γύρου στο League Cup Αγγλίας έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Λιντς 2-0

Τσέλσι-Σαουθάμπτον 4-3 πεν. (1-1 κ.αγ.)

Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς-Σάντερλαντ 1-3 πεν. (0-0 κ.αγ.)
Μπέρνλι-Τότεναμ 27/10
Λέστερ-Μπράιτον 27/10
Πρέστον-Λίβερπουλ 27/10
Στόουκ Σίτι-Μπρέντφορντ 27/10
Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 27/10

Πιτίνο: «Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν ο έκτος παίκτης»

Ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.