Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι (77-62)

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από το Περιστέρι, ωστόσο το περιόρισε στους 33 στον υπόλοιπο αγώνα και έχοντας επιθετικό πλουραλισμό έφυγε με το διπλό (62-77), πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε «χειροπέδες» στο Περιστέρι και έφυγε με ένα εύκολο διπλό από το κλειστό της οδού Κένεντι  επικρατώντας με 77-62 και ανέβηκε στο 2-1 όσον αφορά το ρεκόρ του στη Basket League, ρίχνοντας παράλληλα τον αντίπαλό του στο 1-2.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε πολλά από αυτά που ονειρεύεται στο αμυντικό κομμάτι της ομάδας του για 25΄, διότι στα πρώτα 15΄, οι γηπεδούχοι έβρισκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τον δρόμο προς το καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως πέτυχαν 29 πόντους σε δέκα λεπτά και 33 στον υπόλοιπο αγώνα. Μέικον, Πέρι, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Ουάιτ τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων στο ενεργητικό τους, αποδεικνύοντας τον επιθετικό πλουραλισμό που έδειξε του «πράσινο» σύνολο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι, παίζοντας γρήγορα και αποτελεσματικά, όπως αποδεικνύει το 13-12 υπέρ του Περιστερίου στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 3/4 τρίποντα και είχαν για πρωταγωνιστική τον Χρυσικόπουλο (10π. στο 1ο δεκάλεπτο).

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στην άμυνα, ενώ προβλήματα υπήρξαν και στην επίθεση, με τον Σαντ-Ρος να είναι ο τελευταίος από τους πράσινους που σκόραρε εντός παιδιάς, κάνοντας το 13-14 στο 6΄.

Ακολούθησε ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων για το 24-14, ενώ με τρίποντο ο Χάγκινς πήγε τη διαφορά στο +11 (27-16). Το τριφύλλι αδυνατούσε να βρει λύση στα δύο μέρη του παρκέ, δεχόμενο 29 πόντους σε δέκα λεπτά, ενώ οι έξι τελευταίοι δικοί του ήρθαν από την γραμμή των βολών (29-20, 10΄).

Ο Νταρίλ Μέικον πήρε από το «χεράκι» τον Παναθηναϊκό και με εννιά σερί δικούς του πόντους, μείωσε στους έξι (31-25). Αυτό «αφύπνισε» το Περιστέρι που ανέβασε την υπέρ του διαφορά για πρώτη φορά στους δώδεκα (37-25) στο 14΄.

Κάπου εκεί όμως γύρισε ο διακόπτης για τους πράσινους, οι οποίοι ανάγκασαν σε κακές επιλογές στην επίθεση τους παίκτες του Μανωλόπουλο, ενώ εκείνοι βρήκαν σκορ και με σερί 14-2 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (39-39). Το ημίχρονο έκλεισε στο 41-41, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για τη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο μέρος με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο, έχοντας ως προτεραιότητα να περιορίσει το Περιστέρι και έτσι να βρει ρυθμό στην επίθεση. Σε αυτό συνέβαλλαν οι Μέικον, Πέρι και Σαντ-Ρος, με τους δύο πρώτους να αναλαμβάνουν στο σκοράρισμα και τον Κουβανό να αποτελεί απροσπέλαστο τείχος στην άμυνα.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δέκα πόντους (45-55) στο 24΄, τρέχοντας σερί 14-4, με τον Παπαγιάννη να κάνει το… κομμάτι του, ελέγχοντας τα πράγματα στον τομέα των ριμπάουντ, εξασφαλίζοντας έξτρα κατοχές για το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός απέφευγε τα λάθη (τρία σε 30΄) και έκλεισε στο 53-63 το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου έκαναν την ύστατη προσπάθειά τους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους εφτά (57-64) με κλέψιμο και καλάθι του Σαλούστρου.

Ωστόσο κάπου εκεί η… αντεπίθεση του Περιστερίου έλαβε τέλος, με τη διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιο αριθμό για τον Παναθηναϊκό (57-69). Τα εναπομείναντα λεπτά δεν έκρυβαν εκπλήξεις για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, το οποίο σοβαρεύτηκε στην άμυνα και πήρε τη νίκη με 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

«Οριστικό deal του Ολυμπιακού με Μπαρτζώκα – Ανανεώνει μέχρι το 2027»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας τα έχει βρει οριστικά με τη διοίκηση του Ολυμπιακού και θα υπογράψει συμβόλαιο τουλάχιστον μέχρι το 2027 – Θέμα χρόνου να επισημοποιηθεί η συμφωνία!