Ματσάρα στην Μαδρίτη με νικήτρια την Ρεάλ! Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε απροσδόκητα σε θρίλερ, η Ρεάλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Μονακό με 94-86 και έφτασε τις δύο νίκες σε τρία παιχνίδια στη φετινή Euroleague. Ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η ομάδα του Μίτροβιτς που ηττήθηκε για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 44-19 στα μισά της δεύτερης περιόδου και ενώ έδειχνε να έχει εξασφαλίσει τη νίκη, η Μονακό όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά ψαλίδισε τη διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί (81-83) τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Τελικά η Ρεάλ έφτασε στη νίκη αφού πήρε τις σωστές αποφάσεις και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Γιαμπουσελέ με 18 πόντους ενώ 13 και 12 πόντους αντίστοιχα είχαν οι Ερτέλ και Κοζέρ. Για τη Μονακό ο Τζέικς έκανε σπουδαίο ματς σημειώνοντας 24 πόντους με 10 ασίστ ενώ 12 είχε ο Χολ.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 13-1 στο ξεκίνημα του ματς και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε στο 30-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι Μαδριλένοι έφτασαν στο 44-19, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, με το +25 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Κάπου εκεί άρχισε να… πυροβολεί ο Τζέιμς και η διαφορά έπεσε στο 51-39 για το ημίχρονο.

Με τον Τζέιμς «καυτό» η Μονακό μείωσε στο -7 (72-65) στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Αρχικά ισοφάρισε σε 81-81 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (81-83) με τον Τόμας αλλά χάρη στον Γιαμπουσελέ η Ρεάλ μπήκε και πάλι μπροστά με 86-83. Ο Ρούντι έκανε το 89-84 με το τελικό 94-86 να αφήνει στη μέση την παρολίγο ανατροπή της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 4 (5 ασίστ), Κοζέρ 12 (2), Ερτέλ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φερνάντεθ 7 (2), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 9 (1), Πουαριέ 8, Ταβάρες 9 (6 ριμπάουντ), Γιουλ 4 (1/5 σουτ), Γιαμπουσέλε 18 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (2).

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι (0/8 σουτ, 3 ασίστ), Βέστερμαν 8 (1/5 τρίποντα), Τόμας 11 (1), Ντιάλο 7 (1), Μότουμ 5 (1), Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 9 (1), Φέιγ, Γκρέι 2, Άντζουσιτς 8 (2), Χολ 12 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (1/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα)