Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ούνιξ Καζάν – Μπάγερν Μονάχου 73-70 – Πρώτη νίκη με τρομερή ανατροπή

Η Ούνιξ Καζάν βρέθηκε στο -16 (26-42) στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο με τρομερή αντεπίθεση στη συνέχεια πήρε την πρώτη της νίκη στην Euroleague, επικρατώντας με 73-70 της Μπάγερν Μονάχου

Τρίτη και φαρμακερή για την Ούνιξ Καζάν. Η ομάδα του Βελίμιρ Περάσοβιτς γνώρισε δύο ισάριθμες ήττες στην έδρα της στις πρώτες αγωνιστικές, ωστόσο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 73-70.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 26-42, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, οι Ρώσοι κατάφεραν να αντιστρέψουν εντελώς την κατάσταση και να πανηγυρίσουν την παρθενική τους νίκη στη διοργάνωση. Από την άλλη, η Μπάγερν πήγε στο 0-3.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αισάια Κάνααν με 21 πόντους, με τον Χεζόνια να προσθέτει 15 και τον Λορένζο Μπράουν 17. Για την ομάδα του Τρινκιέρι, ο Χίλιαρντ είχε 17 και ο Γουόλντεν 16.

Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, με την Ούνιξ να προηγείται με βραχεία κεφαλή (7-6). Η συνέχεια όμως ανήκε στην Μπάγερν, η οποία με σερί 10-0, πήγε την υπέρ της διαφορά στους εννιά (7-16), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-19.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις με καλάθι του Μπράουν (17-21, 12΄), αλλά οι Βαυαροί πάτησαν… γκάζι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, φτάνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (19-35, 15΄), τρέχοντας το γήπεδο και εκμεταλλευόμενη τα έντεκα λάθη της Ούνιξ (26-37, 20΄).

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μπάγερν προηγήθηκε με 26-42, αλλά αυτό αποδείχθηκε το turning point του αγώνα, καθώς από εκεί και έπειτα η Ούνιξ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με πρωταγωνιστές τους Κάνααν και Χεζόνια, γύρισε την κατάσταση υπέρ της.

Με καλάθι και φάουλ του Κροάτη φόργουορντ, πήρε το προβάδισμα (51-50) μετά την πρώτη περίοδο. Η Μπάγερν όμως έδειξε ανάστημα και πήρε πίσω τα ηνία, με την τρίτη περίοδο να την βρίσκει στο +5 (45-50).

Το παιχνίδι όμως είχε αλλάξει και αυτό αποδείχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ούνιξ έτρεξε σερί 20-5 και προηγήθηκε με 65-55 στο 35΄. Έκτοτε κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση, διαχειριζόμενη επαρκώς τα πράγματα, παρά το γεγονός πως η Μπάγερν έφτασε στο -3 (70-67), 44¨ πριν το τέλος.

Ένα καλάθι από κοντά του Μπράουν και ένα λάθος στην επόμενη επίθεση της Μπάγερν, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ούνιξ, η οποία έφτασε πανηγύρισε τη νίκη με 73-70.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.