Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Στην… κατηφόρα του Φαλήρου ο Παναθηναϊκός υποφέρει

Τα τελευταία 11 χρόνια ο Ολυμπιακός έχει αντιμετωπίσει 13 φορές τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη, έχοντας 8 νίκες (8-4-1) με 21-10 γκολ

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα είναι στραμμένα απόψε όλα τα βλέμματα, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (20:30), στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Το μεγαλύτερο ντέρμπι στην Ελλάδα και ένα από τα «καυτά» παιχνίδια στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται στο Φάληρο τον αιώνιο αντίπαλό του.

Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι ποδοσφαιριστές του θα έχουν στο πλευρό τους χιλιάδες οπαδούς τους, αφού το γήπεδο θα είναι κατάμεστο, με τον κόσμο του πειραϊκού συλλόγου να έχει… εξαφανίσει τα «μαγικά χαρτάκια» για τη σπουδαία αναμέτρηση με το Τριφύλλι.

Οι οπαδοί των πρωταθλητών Ελλάδας θα μετατρέψουν το φαληρικό γήπεδο σε «καμίνι» και θα προσπαθήσουν να οδηγήσουν την αγαπημένη τους ομάδα σε μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Μια βραδιά που θα είναι μια «ερυθρόλευκη» γιορτή, αφού η πειραϊκή ΠΑΕ θα τιμήσει τον Βασίλη Σπανούλη.

Μέσα σε γιορτινό κλίμα, ο Ολυμπιακός θέλει να συνεχίσει το εντυπωσιακό σερί που «τρέχει» τα τελευταία χρόνια απέναντι στον Παναθηναϊκό και να πετύχει μια ακόμα νίκη, προκειμένου να επιστρέψει στην κορυφή και γιατί όχι, ανάλογα με τα αποτελέσματα, να διευρύνει τη διαφορά από τους διώκτες του.

Οι Ερυθρόλευκοι, τα τελευταία 11 χρόνια που βρίσκεται στο τιμόνι της ομάδας ο Βαγγέλης Μαρινάκης, έχουν αντιμετωπίσει 13 φορές στο Καραϊσκάκη τον Παναθηναϊκό και έχουν απολογισμό 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα.

Σε αυτά τα 11 χρόνια έχουν ρίξει 4 φορές 3άρα στον αιώνιο αντίπαλό τους, ενώ προέρχονται από τέσσερις σερί νίκες με 8-1 γκολ.

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης ανέλαβε τα ηνία του Ολυμπιακού τον Ιούνιο του 2010 και το πρώτο ντέρμπι που έδωσαν οι δύο ομάδες στο φαληρικό γήπεδο έγινε στις 19 Φεβρουαρίου 2011.

Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τους Πράσινους για την 23η αγωνιστική και σε ένα κατάμεστο Γ. Καραϊσκάκης (30.845 οπαδοί), επικράτησαν με 2-1. Ο Μιραλάς είχε ανοίξει το σκορ στο 20’, οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στο 58’ με τον Λέτο, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Τζιμπούρ είχε δώσει το τρίποντο της νίκης στην ομάδα του Βαλβέρδε.

Τα επόμενα δύο ντέρμπι στο Φάληρο έληξαν ισόπαλα και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1). Στις 19/11/2011 και στις 14/4/2013. Στο ματς του 2011 το Τριφύλλι είχε προηγηθεί με τον Ζέκα στο 17’ και οι Ερυθρόλευκοι είχαν ισοφαρίσει στο 48’ με τον Τζιμπούρ.

Στο παιχνίδι του 2013 οι Πράσινοι είχαν προηγηθεί με τον Φιγκερόα στο 73’ και οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει στο 87’ με τον Μήτρογλου. Στις 2/3/2014 ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη μοναδική νίκη που έχει την τελευταία 11ετία στο Καραϊσκάκη, σε ένα ματς με πολλές ιδιαιτερότητες.

Το ματς είχε γίνει ανάμεσα στα παιχνίδια του Ολυμπιακού με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους 16 του Champions League, ενώ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Τριφύλλι είχε καταρρεύσει στο γήπεδο ο Ολαϊτάν, γεγονός που είχε προκαλέσει σοκ στους παίκτες της ομάδας του μεγάλου λιμανιού. Οι Ερυθρόλευκοι μέχρι το 30’ είχαν κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Μετά το περιστατικό με τον Μάικλ Ολαϊτάν, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην και ήταν απόλυτα λογικό. Οι Πράσινοι είχαν επικρατήσει με τα γκολ των Πράνιτς (45’), Μπεργκ (67’) και Αμπέιντ (88’), σε ένα ματς που έγινε με τις δύο ομάδες να έχουν τεράστια βαθμολογικά διαφορά και τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά το πρωτάθλημα και έχοντας το βλέμμα του στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρεις σερί νίκες και μάλιστα στα δύο από τα τρία ματς έριξε τριάρα στον αιώνιο αντίπαλό του. Στις 26/10/2014 οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Αυλωνίτη στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο έλληνας σέντερ μπακ με μια καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ και έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες.

Στη συνέχεια ακολούθησαν οι νίκες των Ερυθρόλευκων με 3-1 στις 13/3/2016 και 3-0 στις 6/11/2016. Στο ματς του Μαρτίου οι Πράσινοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 3’ με τον Μπεργκ και το… πλήρωσαν ακριβά. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38’ με τον Καμπιάσο και στο 87’ έκαναν την ολική ανατροπή με τον Ντα Κόστα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ιντέγε στο 89’.

Οκτώ μήνες αργότερα ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε ξανά τον Παναθηναϊκό και του έριξε και πάλι τριάρα. Αυτήν τη φορά με μηδέν παθητικό. Οι Πειραιώτες, μπροστά σε 30.000 οπαδούς τους, επικράτησαν με το εμφατικό 3-0. Ο Μποτία είχε ανοίξει το σκορ στο 21’ και στο 26’ ο Ελιουνούσι είχε κάνει το 2-0. Στο 44’ ο Ιντέγε είχε ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το 2018 ακολούθησαν δύο ακόμα ισοπαλίες και πάλι με το ίδιο σκορ. Στις 04/03/2018 με 1-1 και στις 11/11/2018 (1-1). Στην πρώτη περίπτωση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στο 61’ με τον Κώστα Φορτούνη και στο 87’ οι Πράσινοι είχαν ισοφαρίσει με τον Μουνιέ. Στη δεύτερη περίπτωση οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 61’ με τον Κάτσε και η ομάδα του μεγάλου λιμανιού είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Σισέ.

Στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που έγιναν στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός επικράτησε σε όλα, με συνολικά γκολ 8-1. Στις 5/1/2020 με 1-0, σε ένα παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών, οι Ερυθρόλευκοι είχαν κερδίσει με την γκολάρα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Στις 21 Ιουνίου 2020 οι Πειραιώτες μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να κερδίζει εύκολα με 3-0. Ο Γκιγιέρμε είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ στο 21΄ο Ελ Αραμπί είχε κάνει το 2-0. Το τελικό σκορ είχε διαμορφώσει ο Καφού στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στις 21/11/2020 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 1-0. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Φορτούνης στο 21ο λεπτό του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο ντέρμπι αιωνίων που έγινε στο Καραϊσκάκη οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν μια ακόμα νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με ανατροπή 3-1. Ήταν στις 11/4 του 2021, για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ του περσινού πρωταθλήματος. Ο Μακέντα είχε ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό (31’), αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή. Ο Χασάν ισοφάρισε στο 45+2’ και στο 72’ έκανε το 2-1, με τον Μπρούμα στις καθυστερήσεις να βάζει το… κερασάκι στην «ερυθρόλευκη» τούρτα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας απόψε θέλουν να πετύχουν την 5η συνεχόμενη νίκη τους κόντρα στο Τριφύλλι, με τον Ολυμπιακό να έχει στο πλευρό του τον κόσμο του πρώτη φορά μετά το παιχνίδι του Νοεμβρίου του 2018.

Στο 1-0 του Ιανουαρίου του 2020 ο Ολυμπιακός ήταν τιμωρημένος, ενώ τα επόμενα τρία έγιναν χωρίς οπαδούς λόγω της Covid-19 και των περιορισμών που ίσχυαν για τις αθλητικές δραστηριότητες λόγω του κοροναϊού.