Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, καθώς Χοφενχάιμ και Ουνιόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην «PreZero-Arena». Η ομάδα από το Βερολίνο «άνοιξε το σκορ» στο 10ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης.

Τελικά η Ουνιόν ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και κράτησε την ισοπαλία ως το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις καθυστερήσεις (90+4΄) με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φρίντριχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ποτς, Ακπογκούμα, Φοξ, Ράουμ, Ρούντι (79’Σαμασέκου), Στίλερ, Μπαουμγκάρτνερ (79’Γκατσίνοβιτς), Κράμαριτς, Μπρουούν Λάρσεν (62’Ανταμιάν), Νταμπούρ (63’Ρούτερ).

ΟΥΝΙΟΝ Β.: Λούθε, Φρίντριχ, Κνότσε, Τζάεκελ, Ράιερσον, Κεντίρα, Γκάισελμαν (69’Τρίμελ), Χαραγκούτσι (85’Τέουτσερτ), Ιγκβαρτσεν (60’Οζτουνάλι), Κρούζε, Αβονίγι (69’Βογκλσάμερ).