Οι Σανς μετά τη νίκη στο Λος Άντζελες και την ανάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Λέικερς, ξέφυγαν με 30 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο στο Φοίνιξ και τους διέλυσαν με 115-85, κάνοντας το 3-2 στη σειρά.

Το Φοίνιξ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλει το ρυθμό του κόντρα στους Λέικερς, που έπαιξαν χωρίς τον Ντέιβις στο Game 5, και να φθάσει σε μια εντυπωσιακή νίκη, ψάχνοντας πλέον μια νίκη στα εναπομείναντα ματς για να πετάξει εκτός τους πρωταθλητές και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Το παιχνίδι δεν είχε ουσιαστικά ενδιαφέρον από το πρώτο μέρος, καθώς οι Σανς καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αφού πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 66-36.

Στη συνέχεια απλώς διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και έφθασαν σε μια από τις πιο εύκολες νίκες τους τη φετινή σεζόν.

Ο Μπούκερ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον Πέιν να προσθέτει 16 πόντους και τον Μπρίτζες 13 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Τζέιμς είχε 24 πόντους και ο Κούζμα 15 πόντους, ωστόσο στην πραγματικότητα δε διασώθηκε κανείς, σε μια ντροπιαστική βραδιά για τους πρωταθλητές.