Νίκη Α1 για τον Ολυμπιακό Β’ (81-78)

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο ΣΕΦ του Απόλλωνα Πάτρας με 81-78 και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2.

Με πρωταγωνιστή τον Μελισσαράτο, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και έκανε σμπαράλια την άμυνα του Απόλλωνα Πάτρας, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε των Αχαιών στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 81-78, για τον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Α2 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η 11η νίκη σε 13 ματς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει το ίδιο ρεκόρ με τον Απόλλωνα, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία, μετά τη σημερινή νίκη. Εκτός από τον Μελισσαράτο, που έκανε σπουδαίο παιχνίδι, διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη είχαν επίσης οι Νικολαΐδης και Τσόχλας, που πέτυχαν από 14. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντωνάκης με 15 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα, αλλά οι Πατρινοί δεν τους άφηναν να ξεφύγουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 13-12, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τους Πειραιώτες να έχουν ισχνό προβάδισμα (33-32). Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη πάτησαν… γκάζι και κατάφεραν να βρεθούν στο +8 (62-54).

Στο 34’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (69-59) και όλα έδειχναν ότι θα φτάσουν σε μια εύκολη νίκη. Οι Αχαιοί όμως δεν τα παράτησαν. Πίεσαν και κατάφεραν στο 39’ να μειώσουν στους δύο (75-73). Οι παίκτες του Ολυμπιακού Β’ ωστόσο αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι στα τελευταία δευτερόλεπτα, είχαν καλύτερες επιλογές και με 81-78 πήραν το ροζ φύλλο.

Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 και μπαίνουν δεύτερο κομμάτι του φετινού πρωταθλήματος με την ψυχολογία στα ύψη. Την προσεχή Τετάρτη (2/6) ξεκινά ο δεύτερος γύρος με τη συμμετοχή των οκτώ πρώτων ομάδων, ενώ οι υπόλοιπες έξι ολοκλήρωσαν τη φετινή τους παρουσία στη διοργάνωση. Αξίζει να σημειώσουμε ότι φέτος δεν θα υποβιβαστεί κανείς στη Β’ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 14 (1), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 5 (1), Τσόχλας 14 (2), Σκουλίδας 5 (1), Χρηστίδης 7, Τσάμης 2, Μελισσαράτος 27.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 6, Νιφόρας, Αγγέλλου 12 (1), Ζούμπος 13 (2), Πουλιανίτης 12 (1), Διαμαντάκος 10, Μολφέτας 8, Μπαζίνας 2, Κογιώνης, Αντωνάκης 15 (2).

14. Καβάλα 14 (1-12)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι