Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
«Επτάψυχο» το Λαύριο (85-79 στην παράταση)

Επτάψυχο Λαύριο έμεινε ζωντανό κόντρα στον Προμηθέα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 85-79 των Πατρινών στην παράταση (70-70 κ.α.) και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Λαύριο που επικράτησε με 85-79 του Προμηθέα στην παράταση (70-70 κ.α.), μείωσε σε 2-1 τη σειρά η οποία επιστρέφει πλέον στην Πάτρα για το GAME 4 (27/5, 20:00) . Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να… βγάλουν σκούπα αλλά ο Λούντζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Πέντε παίκτες της ομάδας του Χρήστου Σερέλη τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μουράτο να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 αν και είχε 0/5 τρίποντα. 15 πόντους είχε ο Ντέιβις και 14 ο Κάρτερ. Για τον Προμηθέα ο Γκραντ είχε 20 πόντους και ο Αγραβάνης 16.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (14-14. 6′), με το Λάυριο να παίρνει ένα προβάδισμα με +3 (24-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια αλλά με τον Προμηθέα να έχει το κεφάλι στο σκορ (35-40, 17′) και να πηγαίνει στο ημίχρονο με +1 (43-44).

Ένα 6-0 του Προμηθέα τον έφερε στο +5 (45-50) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με το Λαύριο να απαντά για το 49-50 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι μέχρι το 57-59 στο τέλος της περιόδου. Τα τρίποντα των Φορντ και Γιαννόπουλου έστειλαν την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +8 (58-66) στο 32′ ωστόσο το Λαύριο δεν παράτησε το ματς και με ένα 10-0 έφτασε στο 68-66, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Γκραντ έκανε το 70-70 και ο Λούντζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ έκανε το 80-78 στο 1:27 για το τέλος με τον Κόζι να κάνει το 83-79 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 κ.δ., 85-79 παρ.